Po co komu marka?

slide1-1Zdobycie rozpoznawalnej nazwy i znaku graficznego jest warunkiem pozyskania licznej grupy wiernych nam klientów. Można spojrzeć na molochów rynku, na firmy, które znane są na całym świecie, które pojawiają się w każdym ze sklepów lub w prasie.

Zdobycie rozpoznawalnej nazwy i znaku graficznego jest warunkiem pozyskania licznej grupy wiernych nam klientów. Można spojrzeć na molochów rynku, na firmy, które znane są na całym świecie, które pojawiają się w każdym ze sklepów lub w prasie. Łatwo jest osiągnąć choć część sukcesu, pozyskawszy łatwą do pozyskania nazwę. Od niej warto zacząć. Pomoże w tym odpowiednie przedsiębiorstwo – może to być firma reklamowa, którą znajdziemy z pewnością, i to niejednokrotnie, w każdym większym mieście. Specjaliści stamtąd znają się na rzeczy i pomogą nam ustalić nazwę jedyną w swoim rodzaju. Przeważnie nie robią tego za klienta, chodzi raczej o ustalenie czegoś wspólnie – klient z reguły ma jakąś wizję na swój biznes i nie chciałby zostać jej pozbawionym z powodu widzimisię agencyjnego specjalisty. Przy pomocy fachowca tworzony jest natomiast system identyfikacji wizualnej, a do efektów, które mają zachęcać klientów i umożliwiać im łatwe zapamiętanie tej właśnie, konkretnej firmy, służą elementy takie jak logo, emblemat, wreszcie nazwa i szereg mniejszych lub większych grafik łączących je na jednej powierzchni. Zdobycie marki jest pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu, w dalszym jego osiąganiu pomóc może z kolei agencja reklamowa. Słowem od rzeszy specjalistów może zależeć to, czy nasz firma będzie jedną z rozpoznawalnych (w regionie, w kraju, na świecie), czy też nie.

10846169_874479295935492_6136921273068042100_n-121139_600x480-1Wbrew pozorom eksperymenty z grafiką czy reklamą albo łączeniem obu tych dziedzin nie są doskonałym zajęciem dla młodych ludzi, po studiach, bez żadnego bagażu doświadczeń. Takie osoby nie mają po prostu wyczucia, co może się sprawdzić, a co nie, więc ich poczynaniami kieruje spora doza chaosu. Na początek dobra jest praktyka w miejscu takim jak dobrze prosperująca agencja interaktywna np. w mieście Tarnów, ponieważ debiutant w zawodzie może wtedy podpatrzeć przy pracy stałych „bywalców”, obejrzeć, jak wyglądają ich kontakty z klientami i czego generalnie oczekuje się od tego typu placówki. Często zlecaną usługą jest na przykład system identyfikacji wizualnej, dzięki któremu mało znana firma staje się bardziej popularna i może liczyć na większe zainteresowanie ze strony klientów. Debiutant uczy się też rozpoznawać, co jest dobrym pomysłem w branży, a co zdecydowanie nie. Klientów trzeba „wyczuć”, czyli w odpowiedni sposób zrozumieć ich potrzeby. Pomoże to nie rzucać się z motyką na słońce i nie proponować nikomu realizacji projektu zupełnie nieprzystającego do oczekiwań lub też mody. Agencja reklamowa jest sporym polem do popisu, ale bez pewnego wyczucia łatwo o rezultaty dość negatywne dla zaczynającego pracę, pełnego entuzjazmu młodego człowieka.