Podróże,  Turystyka

Pierwszy własny sprzęt wspinaczkowy

Z czego powinien składać się pierwszy własny zestaw do wspinania. Które elementy można wypożyczyć, a które lepiej mieć swoje własne? Przeczytaj i nakreśl plan swoich pierwszych zakupów. Dla ułatwienia skorzystaj ze sportowego marketplace’u SportyFor.pl

Kiedy zaczynamy się wspinać, pierwszy sprzęt wspinaczkowy mamy okazję wypróbować, pożyczając od znajomych lub na kursie wspinaczki. Jeśli złapiemy bakcyla tej dyscypliny, przychodzi czas na skompletowanie własnego zestawu do wspinaczki.

Co należy wziąć pod uwagę, kompletując własny sprzęt do wspinania?

Rodzaj i zakres takiego zestawu zależy od wieku i płci, rozmiaru, jaki nosimy. Następną ważną kwestią jest rodzaj wspinaczki, jaką będziemy uprawiać. Inaczej się wyposażymy na sztuczną ściankę, inaczej w skałki a jeszcze inaczej, kiedy będziemy wspinać się na przykład po lodzie. Ponieważ nie jest to najtańsza zabawa, w wyborze znaczenie będzie mieć również ilość środków, jakie chcemy na to przeznaczyć oraz czy ma to być komplet uniwersalny, do różnych zastosowań czy też dedykowany np. na wspinaczki na zewnątrz, czy do sportowej, w pomieszczeniach zamkniętych.

Z czego składa się podstawowy komplet do wspinania?

O ile ubranie do tej dyscypliny można dobrać, po prostu z półki wygodnych ubrań sportowych o tyle jest kilka kluczowych, dedykowanych elementów, bez których się nie obejdziemy.

Buty do wspinania

Czyli podstawa każdego wspinacza. Muszą być ciut za małe, ciasne i niewygodne. Zakładamy je na bose stopy. Dlaczego? Tylko takie buty będą się trzymać stopy oraz podłoża idealnie, choćby miała to być mikroskopijna wypustka w skale. Inaczej moglibyśmy spaść ze skały czy ścianki.

Podstawowy sprzęt każdego wspinacza

Należy do niego uprząż oraz lina wspinaczkowa. Dzięki temu duetowi możesz się wspinać bezpiecznie. Uprząż to specjalny pas zakładany na biodrach i udach. Mocuje się do niego linę, a dodatkowo na bokach zahacza podstawowe elementy mocujące, takie jak ekspresy, czy karabinki. Lina do wspinania to poza uprzężą drugi gwarant bezpieczeństwa w trakcie wspinaczki. Jest na tyle ważna, że wielu wspinaczy uważa, że nie należy jej pożyczać. W trakcie wspinania należy również pomyśleć o kasku zabezpieczającym głowę, w trakcie upadku.

Akcesoria wspinacza

Tutaj warto wspomnieć o gadżetach takich jak magnezja i woreczek do niej, mocowany na uprzęży. Wspinając się, spocone dłonie mogą się ślizgać a dzięki temu białemu proszkowi, można je zmatowić, osuszyć i zwiększyć przyczepność do podłoża.

Gdzie można zakupić sprzęt wspinaczkowy?

W taki zestaw wyposażyć się można w licznych sklepach turystyczno — outdoorowych oraz dedykowanych dla wspinaczy. Jeśli nie masz czasu przeglądać oferty ich wszystkich, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze sportowego marketplace’u SportyFor.pl, w którym znajdziesz ofertę wielu takich sklepów w jednym miejscu w kategorii góry i wspinaczka. Czysta wygoda i oszczędność czasu.

Dodaj komentarz