Pieprz nie tylko do pikantnych potraw

pepper-175570_1280Powszechnie stosowaną na różnych kontynentach przyprawą nadającą ostrego smaku potrawom, jest pieprz czarny. Jest to przyprawa uniwersalna w zastosowaniu, którą można używać w postaci całych ziaren lub po zmieleniu na proszek. Naukowcy wskazują jednak, że pieprz czarny jest ponadto źródłem substancji, która wykazuje bardzo dobre działanie w zakresie wzmacniania kondycji ludzkiego organizmu. Jak to możliwe?

Ekstrakt z ziaren pieprzu

Z wierzchniej warstwy ziarenek czarnego pieprzu można wyizolować w warunkach laboratoryjnych ważny ekstrakt – piperynę, która świetnie sprawdza się jako suplement na odchudzanie, a także jako środek wzmacniający odporność ludzkiego organizmu.

Wyizolowana z pospolitej rośliny substancja jest stosowana w leczeniu nadwagi i otyłości, jak i u sportowców, którzy chcą wyrzeźbić efektownie swoją masę mięśniową.

Najnowsze badania wykonane przez specjalistów dowodzą, że nowo wykryta cząstka piperyny posiada właściwości zmniejszające ilości tłuszczu w komórkach tłuszczowych i powoduje w dalszej kolejności redukcję tkanki tłuszczowej.

Wbrew pozorom, korzystne działanie piperyny nie jest odkryciem XXI wieku. Właściwości ekstraktu z ziarenek czarnego pieprzu znano już wiele wieków temu i stosowano go w chińskiej medycynie ludowej. Obecnie w wielu suplementach diety można znaleźć ekstrakt z czarnego pieprzu, zawiera go Piperyna.

Jak to działa?

Piperyna, czyli ekstrakt z czarnego pieprzu ma wiele właściwości korzystnych dla zdrowia człowieka. Spożywając np. napar z pieprzu, w którym znajdziemy pewne ilości piperyny, można pobudzić i zwiększyć tempo produkcji soku żołądkowego w układzie pokarmowym, co ułatwia wchłanianie mleczka pokarmowego z jelit do krwi. Działa rozkurczowo i przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Ma stosowanie znieczulające, choć podany domięśniowo u niektórych pacjentów może spowodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Pieprz to nie tylko uniwersalna przyprawa, ale składnik leków ziołowych, antybiotyków i suplementów diety.

Piperyna wykazuje bardzo dobre działanie w zakresie odchudzania, ponieważ hamuje apetyt i przyspiesza naturalny metabolizm. Dzięki jej regularnemu przyjmowaniu można szybko i skutecznie spalać tkankę tłuszczową, nawet bez aktywności fizycznej, choć wprowadzenie diety niskokalorycznej i pewnych ćwiczeń pozwoli zwiększyć efekty odchudzania się i wyrzeźbić muskulaturę w pożądanych obszarach ciała.