Pięknie i komfortowo przy domu? Warto położyć kostkę brukową

Są takie obszary na terenie posesji, gdzie bardzo ważne jest zapewnienie komfortowych warunków do chodzenia.

Twarde, czyste podłoże powinno być zapewnione na obszarach: od wejścia na działkę do drzwi wejściowych, pod grillem, na głównych alejkach oraz od bramy do garażu. W tym ostatnim chodzi o dogodny dojazd. Tak jest wygodnie, ale także i pięknie.

Samo utwardzenie terenu mogłoby zagwarantować wylanie betonu. Ważne są jednak także względy estetyczne. Nie tylko dom chce się mieć pięknie urządzony, ale też teren przy nim ma być uroczo zaaranżowany. Beton jest twardy i wytrzymały, ale lepiej będzie się prezentował w postaci kostki. Nie tylko chodzi o odczucia estetyczne, także i większy odczuje się komfort, kiedy kostka brukowa zostanie położona. Przyjemniej jest chodzić po ładnym terenie. Jej ułożenie warto dobrze przemyśleć. W tych przemyśleniach oraz w wykonaniu planu jej ułożenia pomóc może projektant. Ustalić należy:

  • gdzie położyć kostkę,
  • jaki jej rodzaj,
  • jaki kształt, wielkość, grubość i kolor,
  • jakie wzory.

Wytyczenie alejek musi uwzględniać ten obszar, po którym często się chodzi. To może być np. droga od domu do garażu oraz pas otaczający budynek. Inne alejki można zaplanować biorąc pod uwagę względy estetyczne, czyli gdzie pięknie by się one prezentowały. Decydując się na usługi brukarskie, uzyskuje się poradę, jaki kształt kostki oraz jaka jej grubość będą najodpowiedniejsze. Zazwyczaj wybiera się betonową, jest trwała i może mieć różnorodne kolory. Można się też zdecydować na kamień naturalny. Bardzo popularny jest granit. To bardzo twardy i odporny na czynniki atmosferyczne materiał. Kształt i wielkość zależeć będą od wielkości terenu do wyłożenia, jego kształtu oraz od decyzji o tym, czy i jakie wzory. Jeśli mają być wzory, to układanie kostki będzie wymagało stosowania małych elementów. Drobne kwadraty zamiast najpopularniejszego kształtu będą dobrym wyborem także na małym obszarze. Popularne wzory to np. na dużej płaszczyźnie kwadraty albo koła z kostek w innym kolorze. Bardzo popularne jest także robienie paska z innej barwy na obrzeżach wyłożonego terenu.

Zaletą wyboru kostki brukowej jest jej odporność na czynniki atmosferyczne oraz twardość. Istotna jest też nieograniczona możliwość tworzenia aranżacji otoczenia. Solidne, fachowe brukarstwo pomoże stworzyć piękny i trwały teren przy domu. To, co wyłożone, będzie bardzo łatwo utrzymać w czystości. Na tym terenie ma się spokój z koszeniem trawy, co zresztą jest jednym z powodów, że niektórzy mają przy domu wyłożony większy obszar.