Peru – wakacje w kraju Inków

Peru to dla nas wciąż często nieodkryty kraj w Ameryce Południowej. Wybierając się do tego interesującego miejsca, warto przygotować się na zupełne zaskoczenie. Dla nas – Europejczyków niespodzianką będzie choćby fakt, że ponczo powszechnie w Europie noszone przez kobiety, jest strojem wyłącznie męskim. Czym jeszcze nas zaskoczy? Sprawdź, co warto zobaczyć, wyjeżdżając do Peru na wakacje!

Moray – tarasy rolnicze z czasów Inków

 

Warto zacząć od Moray. Jest to stanowisko archeologiczne w okolicach Cuzco. Możemy tam zobaczyć trzy naturalne, okrągłe zagłębienia w ziemi. Zbocza zagłębień są w całości pokryte tarasami rolniczymi w kształcie pierścieni. Zostały one wybudowane w czasach Imperium Inków. Największy taras ma głębokość około 30 m. Do całego kompleksu prowadzi bardzo skomplikowany system nawadniający. Różnica temperatur między górą tarasu a dołem to nawet 15°C. Spekuluje się, że Inkowie zrobili z tarasów laboratoria rolnicze i prowadzili tam badania na temat wpływu klimatu na wzrost roślin.

Pisaq i Ollantaytambo – od miasteczka do świątyni

Pisaq i Ollantaytambo to dwa kolejne miejsca warte uwagi. Pisaq to małe miasto w Andach, które zamieszkane było już w czasach inkaskich. Inkowie budowali miasta na planie mającym zarys zwierząt. Pisaq zbudowany jest na zarysie kuropatwy. To jest też znaczenie nazwy miasta. W dni targowe można tam zobaczyć malowniczo wyglądające życie codzienne Indian z całej okolicy. Turystów zachwycą lamy i alpaki, a także ręcznie robione przez tamtejszą ludność słynne poncho z wełny i wiele innych. Pisaq to też baza wypadowa do zwiedzania jednego z najważniejszych miejsc w Świętej Dolinie Inków – świątyni Ollantaytambo. Jest to jedna z najlepiej zachowanych osad Inków. Najsłynniejszą budowlą znajdującą się tam jest Świątynia Słońca, która nigdy nie została dokończona.

 

Macchu Picchu – zaginione miasto wspaniałej cywilizacji

Miejsce to jest pierwszym skojarzeniem większości z nas, gdy myślimy o wakacjach w Peru. Najlepiej zachowane miasto Inków, którego oryginalna nazwa brzmiała Patallaqta, czyli miasto na stopniach. Położone jest ono bowiem na stu tarasach. Zbudowane w połowie XV w. pełniło funkcję najważniejszego miasta Inków. Miasto dzieliło się na dwie części. W górnej znajdowały się m.in. Świątynia Słońca, Pałac Królewski i Grobowiec Królewski. W dolnej zaś domy mieszkalne i warsztaty. Pod nimi mieszczą się pola uprawne. Machu Picchu zalicza się do jednego z siedmiu nowych cudów świata.

Cuzco – Stolica Imperium Inków

Cuzco to miasto wybudowane za czasów Inków. Zostało one zdobyte przez wojska Hiszpanii w 1533 r. Trzy lata później spalone, a następnie odbudowane już przez Hiszpanów. Jest żywym przykładem, jak na terenie Peru miesza się kultura andyjska i hiszpańska. Zwiedzając to miasto – stolicę całego regionu, nie można ominąć świątyni Słońca Coricancha. Była to dominująca budowla i główne miejsce kultu Boga Słońca w pierwotnym mieście. Na jej ruinach powstał klasztor dominikanów. Z wizytą warto się także wybrać na Rynek Główny i zwiedzić katedrę. San Cristobal to punkt widokowy i także nie może go zabraknąć na naszej liście miejsc do zwiedzenia. W pobliżu Cuzco, na zboczach Sacsayhuaman w 1438 r zbudowana została twierdza o potrójnej, zygzakowatej linii murów obronnych. Twierdza ta pokazuje, jak wspaniałe były dokonania wojskowej architektury Inków. 

Warto sprawdzić, czy biuro podróży, które organizuje naszą wycieczkę, ma w planie zwiedzania wszystkie te atrakcje. Kraj Inków to zarówno malownicze miejsca, zaskakujące stanowiska archeologiczne, przenikanie się kultur hiszpańskiej i andyjskiej, a także życzliwi ludzie, którzy na każdym kroku mogą nas zaskoczyć. Planując urlop, naprawdę warto wybrać się do tego kraju. Z pewnością wybierając wycieczkę do Peru, wakacje staną się niezapomnianą przygodą, która pozwoli nam odkryć zaawansowaną cywilizację Inków i pokaże nam Europejczykom zupełnie inny świat. Kolorową Amerykę Południową, która przyciąga i zachwyca. Nie ważne, czy zwiedzamy ją po raz pierwszy, czy to nasza kolejna wizyta na tym kontynencie.