Peru – wakacje w kraju Inków

Peru to dla nas wciąż często nieodkryty kraj w Ameryce Południowej. Wybierając się do tego interesującego miejsca, warto przygotować się na zupełne zaskoczenie. Dla nas – Europejczyków niespodzianką będzie choćby fakt, że ponczo powszechnie w Europie noszone przez kobiety, jest strojem wyłącznie męskim. Czym jeszcze nas zaskoczy? Sprawdź, co warto zobaczyć, wyjeżdżając do Peru na wakacje!

Moray – tarasy rolnicze z czasów Inków

 

Warto zacząć od Moray. Jest to stanowisko archeologiczne w okolicach Cuzco. Możemy tam zobaczyć trzy naturalne, okrągłe zagłębienia w ziemi. Zbocza zagłębień są w całości pokryte tarasami rolniczymi w kształcie pierścieni. Zostały one wybudowane w czasach Imperium Inków. Największy taras ma głębokość około 30 m. Do całego kompleksu prowadzi bardzo skomplikowany system nawadniający. Różnica temperatur między górą tarasu a dołem to nawet 15°C. Spekuluje się, że Inkowie zrobili z tarasów laboratoria rolnicze i prowadzili tam badania na temat wpływu klimatu na wzrost roślin.

Pisaq i Ollantaytambo – od miasteczka do świątyni

Pisaq i Ollantaytambo to dwa kolejne miejsca warte uwagi. Pisaq to małe miasto w Andach, które zamieszkane było już w czasach inkaskich. Inkowie budowali miasta na planie mającym zarys zwierząt. Pisaq zbudowany jest na zarysie kuropatwy. To jest też znaczenie nazwy miasta. W dni targowe można tam zobaczyć malowniczo wyglądające życie codzienne Indian z całej okolicy. Turystów zachwycą lamy i alpaki, a także ręcznie robione przez tamtejszą ludność słynne poncho z wełny i wiele innych. Pisaq to też baza wypadowa do zwiedzania jednego z najważniejszych miejsc w Świętej Dolinie Inków – świątyni Ollantaytambo. Jest to jedna z najlepiej zachowanych osad Inków. Najsłynniejszą budowlą znajdującą się tam jest Świątynia Słońca, która nigdy nie została dokończona.

 

Macchu Picchu – zaginione miasto wspaniałej cywilizacji

Miejsce to jest pierwszym skojarzeniem większości z nas, gdy myślimy o wakacjach w Peru. Najlepiej zachowane miasto Inków, którego oryginalna nazwa brzmiała Patallaqta, czyli miasto na stopniach. Położone jest ono bowiem na stu tarasach. Zbudowane w połowie XV w. pełniło funkcję najważniejszego miasta Inków. Miasto dzieliło się na dwie części. W górnej znajdowały się m.in. Świątynia Słońca, Pałac Królewski i Grobowiec Królewski. W dolnej zaś domy mieszkalne i warsztaty. Pod nimi mieszczą się pola uprawne. Machu Picchu zalicza się do jednego z siedmiu nowych cudów świata.

Cuzco – Stolica Imperium Inków

Cuzco to miasto wybudowane za czasów Inków. Zostało one zdobyte przez wojska Hiszpanii w 1533 r. Trzy lata później spalone, a następnie odbudowane już przez Hiszpanów. Jest żywym przykładem, jak na terenie Peru miesza się kultura andyjska i hiszpańska. Zwiedzając to miasto – stolicę całego regionu, nie można ominąć świątyni Słońca Coricancha. Była to dominująca budowla i główne miejsce kultu Boga Słońca w pierwotnym mieście. Na jej ruinach powstał klasztor dominikanów. Z wizytą warto się także wybrać na Rynek Główny i zwiedzić katedrę. San Cristobal to punkt widokowy i także nie może go zabraknąć na naszej liście miejsc do zwiedzenia. W pobliżu Cuzco, na zboczach Sacsayhuaman w 1438 r zbudowana została twierdza o potrójnej, zygzakowatej linii murów obronnych. Twierdza ta pokazuje, jak wspaniałe były dokonania wojskowej architektury Inków. 

Warto sprawdzić, czy biuro podróży, które organizuje naszą wycieczkę, ma w planie zwiedzania wszystkie te atrakcje. Kraj Inków to zarówno malownicze miejsca, zaskakujące stanowiska archeologiczne, przenikanie się kultur hiszpańskiej i andyjskiej, a także życzliwi ludzie, którzy na każdym kroku mogą nas zaskoczyć. Planując urlop, naprawdę warto wybrać się do tego kraju. Z pewnością wybierając wycieczkę do Peru, wakacje staną się niezapomnianą przygodą, która pozwoli nam odkryć zaawansowaną cywilizację Inków i pokaże nam Europejczykom zupełnie inny świat. Kolorową Amerykę Południową, która przyciąga i zachwyca. Nie ważne, czy zwiedzamy ją po raz pierwszy, czy to nasza kolejna wizyta na tym kontynencie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *