Parapety z piaskowca – eleganckie i funkcjonalne

Piaskowiec to naturalny kamień zwracający na siebie uwagę ze względu na swoją trwałość, atrakcyjny wygląd oraz ciekawą kolorystykę, nic więc dziwnego, że coraz częściej jest wykorzystywany nie tylko przez ekipy budowlane, ale i przez projektantów wnętrz. Sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu, a jednym z jego najciekawszych zastosowań wydają się parapety z piaskowca – funkcjonalne, a jednocześnie wyjątkowo eleganckie.

Czego oczekujemy od parapetów?

Choć może się wydawać, że parapety są po prostu jednym z wielu elementów konstrukcyjnych, nie można nie dostrzec tego, że w ostatnich latach do głosu zaczyna dochodzić również funkcja ozdobna, jaką mogą pełnić. Ich podstawowe zadanie polega na chronieniu wnęki okiennej przed uszkodzeniami, parapety zewnętrzne sprawiają zaś, że nie trzeba obawiać się o zawilgocenie tego fragmentu ściany, który znajduje się bezpośrednio pod oknem.

Oczywiście, zwykli mieszkańcy nie myślą na ogół ani o stabilizacji wnęki okiennej, ani o niebezpiecznej wilgoci, parapet jest przez nich bowiem postrzegany przede wszystkim jako miejsce idealnie sprawdzające się wówczas, gdy chcemy umieścić gdzieś rośliny doniczkowe. Coraz częściej zależy im jednak również na tym, aby parapet był atrakcyjny wizualnie, skupiał na sobie spojrzenia i był w stanie przetrwać w nienagannym stanie przez długi czas, co wcale nie wydaje się być aż tak oczywiste, jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak dużemu obciążeniu się go poddaje i jak niechętnie wiele osób podchodzi do utrzymywania go w czystości.

Piaskowiec jako materiał idealny

Zainteresowanie piaskowcem nie jest niczym nowym, ten naturalny materiał budowlany już od dawna cieszy się bowiem dużą popularnością wśród projektantów wnętrz. Owszem, do niedawna kojarzyliśmy go przede wszystkim z tymi elementami, które pojawiają się na zewnątrz domu lub mieszkania, wspomniani już projektanci zapewniają jednak, że nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby wprowadzić go również do wnętrza.
Największym atutem parapetów z piaskowca wydaje się ich wytrzymałość, nie trzeba więc obawiać się, że ich pękanie storpeduje efekt końcowy i każe nam zastanowić się nad tym, czy inwestycja taka miała sens. Dużą rolę odgrywa jednak również uniwersalność tego materiału budowlanego. Kamień jest ponadczasowy i nawet, jeśli skorzystamy z szerokiej gamy kolorystycznej, jaka charakteryzuje parapety z piaskowca, nie będziemy musieli obawiać się o to, że do remontu skłoni nas przemijająca moda.

Aby zakup był udany

Jeśli liczymy na to, że parapety z piaskowca nie zostaną nadgryzione przez ząb czasu, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, czy za ich produkcję odpowiada firma godna naszego zaufania. Pamiętajmy jednak i o tym, że kluczem do sukcesu może okazać się również odpowiednie dopasowanie parapetu, już na wstępie warto więc sprecyzować, czy ma być to parapet zewnętrzny, czy też wewnętrzny i jakie ma mieć wymiary. Z pewnym wyprzedzeniem należy też poinformować wykonawcę o tym, czy planujemy obróbki na jego powierzchni lub czole, wymaga to bowiem odpowiedniego przygotowania piaskowca.

Autor artykułu
Artykuł przygotowała firma Piasmar z Długopola, oferująca wysokiej jakości parapety z piaskowca.