Paracetamol – skuteczny, a czy bezpieczny?

Jak stosować paracetamol? Przede wszystkim według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Dla dorosłego, zdrowego człowieka dopuszczalna dobowa dawka to 4g paracetamolu. Ważne jest także, by nie stosować leku dłużej, niż 10 dni z rzędu (chyba, że lekarz zalecił inaczej). Dzieciom paracetamol wolno podawać najdłużej przez 3 dni. Paracetamol należy przyjmować w co najmniej czterogodzinnych odstępach. Nie mniejsze znaczenie ma również to, jak często sięgamy po tabletki przeciwbólowe? Czy zdarza nam się to kilka razy w roku, miesiącu, a może w tygodniu?

Mówi się, że to dawka czyni truciznę. W przypadku niektórych substancji szczególnie powinniśmy sobie wziąć to do serca. Polacy przodują w kupowaniu i zażywaniu leków bez recepty. Średnio każdy dorosły Polak kupuje rocznie 30 opakowań tabletek przeciwbólowych. Czy popularny paracetamol jest naprawdę tak bezpieczny, jak próbują nas przekonać ich producenci?

Zalecenia i przeciwwskazania do zażywania paracetamolu

I tak, i nie. Przy zalecanym dawkowaniu jest bezpieczny – świadczy o tym fakt, że WHO zaleca stosowanie Paracetamolu w trakcie leczenia onkologicznego, jest dopuszczony u kobiet ciężarnych od czwartego miesiąca ciąży oraz matek karmiących i noworodków. Co ciekawe, przeciwskazaniem do stosowania paracetamolu nie jest choroba wrzodowa czy astma aspirynowa.

Objawy zatrucia paracetamolem

Do zatrucia paracetamolem dochodzi, gdy dostarczamy zbyt dużą dawkę leku, z którą nie może poradzić sobie wątroba. 95% paracetamolu przekształcany jest do nieaktywnych siarczanów i glukuronianów, pozostałe 5% zamienia się w wyjątkowo niebezpieczną dla wątroby N-acetylo-p-beznochinoiminę. Toksyna ta jest natychmiast zamieniana w nietoksyczne związki, dzięki glutationowi. Jego wydolność uzależniona jest od ogólnego stanu zdrowia Pacjenta, ale zawsze ma swoje ograniczenia.

Wbrew pozorom, o zatrucie się paracetamolem wcale nie jest tak trudno. Dlatego tak ważne jest czytanie wszystkich ulotek lekarstw, które zażywamy. Do przedawkowania paracetamolu najczęściej dochodzi, gdy leczymy przeziębienie bez konsultacji z lekarzem. Zaopatrujemy się w kilka środków na przeziębienie dostępnych bez recepty, czasami wszystkie zawierają parcetamol.

A jakie są symptomy przedawkowania paracetamolu? Pierwsze objawy zauważyć można 4-5 godzin po zażyciu zbyt dużej dawki. Zaczynają nas męczyć nudności i wymioty. Następnie pojawia się ból brzucha i tkliwość w okolicach wątroby, a w drugiej dobie do objawów uszkodzeniu ulega wątroba – występuje żółtaczka oraz skaza krwotoczna. W trzeciej dobie rozwija się niewydolność wątroby, co prowadzi do śpiączki, zaburzeń wielonarządowych i zgonu.

Paracetamol stosuj doraźnie, w razie przewlekłych dolegliwości zgłoś się do lekarza

Jeśli ból głowy jest u Ciebie rzadkością, możesz posiłkować się lekami zawierającymi paracetamol. W przypadku, gdy bóle występują często, chronicznie, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem, by pomógł jak najszybciej wyeliminować przyczynę bólu, czyli chorobę.

Paracetamol, jak wszystkie leki, należy zażywać zgodnie z dołączoną ulotką. Wtedy będziemy mieć pewność, że przyjmowana przez nas dawka jest bezpieczna, a lek spełni swoją funkcję.