Porady

Pandemia koronawirusa – jak działać społecznie?

Już od ponad miesiąca Polska pozostaje w ogólnokrajowej kwarantannie na potrzeby zwalczania pandemii koronawirusa.

Oczywiście, nie jesteśmy jedyni, bo takie same środki ostrożności przyjął praktycznie każdy kraj na terenie Unii Europejskiej. Niestety, COVID-19 szybko rozprzestrzenił się niemalże na cały świat, paraliżując gospodarkę i codzienne życie ludzi.

 

W obliczu pandemii zamknięte zostały restauracje, sklepy, kina, galerie, punkty usługowe. Kilka tygodni wystarczyło, by liczne obiekty gospodarcze zaczęły mieć spore problemy finansowe. Nie przeszkodziło to jednak w realizacji działań charytatywnych. Polscy przedsiębiorcy z różnych sektorów rynku wspierają dzisiaj przede wszystkim służbę medyczną, chociaż niejednokrotnie sami potrzebują pomocy. Okazuje się, że na polskie społeczeństwo naprawdę można liczyć, a niedociągnięcia rządu niwelowane są właśnie akcjami wolontaryjnymi.

 

Wsparcie dla służby zdrowia

Restauracje, chociaż pozostają zamknięte, to w ogromnej liczbie przypadków postanowiły wspomóc medyków. To lekarze działają dzisiaj na pierwszej linii frontu, są najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem. Bardzo często brakuje im nie tylko sił, ale też podstawowych środków ochrony. Zbiórki pieniędzy na maseczki, jednorazowe rękawice czy ochronne przyłbice to tylko jeden z punktów akcji charytatywnych. Obiekty gastronomiczne wspierają ciepłymi posiłkami lekarzy, pielęgniarki i cały personel szpitalny, by ten miał siłę do walki o zdrowie, a nawet życie pacjentów zarażonych koronawirusem.

Na innowacyjny pomysł wpadła też niejedna drukarnia 3D. Nie mając aktualnie popytu na dotychczasowe usługi, takie firmy postanowiły realnie wesprzeć najbardziej potrzebujących. Już po ogłoszeniu pierwszego wykrytego przypadku koronawirusa w Polsce, powstał prototyp przyłbicy ochronnej. Projekt szybko został udoskonalony i udostępniony wszystkim, którzy mając odpowiednią drukarkę, mogą realizować nie tylko projektowanie 3D, ale też druki. Na rynku błyskawicznie pojawiły się więc w pełni profesjonalne przyłbice ochronne, które natychmiast trafiły do personelu medycznego. Dzisiaj druk 3D jest na terenie całej Polski niezwykle pożądany, a drukarnie przekwalifikowały się na realizację ochronnych akcesoriów. Jeśli nawet nie wszystkie działają charytatywnie, to przynajmniej przetrwają na rynku w czasie pandemii, oferując jakże pożądany dzisiaj produkt.

 

Społeczna odpowiedzialność

Warto również zaznaczyć, że Polacy wspierają nie tylko medyków, ale też wszystkich, którzy w czasach pandemii po prostu sobie nie radzą. Mowa tu między innymi o seniorach, którzy są najbardziej podatni na zarażenia. Zgodnie z inicjatywami społecznymi ci mogą liczyć chociażby na dostarczenie zakupów pod drzwi, dzięki czemu nie muszą samodzielnie wychodzić do sklepów.

Dodaj komentarz