Pakiet OC, czyli kilka słów o tym czy zapewniliśmy sobie właściwe bezpieczeństwo

Pakiet Odpowiedzialności Cywilnej jest obowiązkowy i musi być wykupiony przez każdego kierowcę, niezależnie od jego upodobań. Oczywiście mowa o tym najtańszym pakiecie, gdyż w skład ogólnie dostępnych pakietów OC oraz AC wchodzić może znacznie więcej. No właśnie czy OC wystarczy nam w zupełności, czy potrzebujemy czegoś więcej? Warto się nad tym pochylić.

Co gwarantuje nam OC?

            Pakiet ubezpieczenia przed Odpowiedzialnością Cywilną nie zagwarantuje nam zbyt wiele, choć i tak jest to dość szeroki zakres usług. W swej najprostszej wersji ma zapobiec sytuacji wystąpienia szkody bez możliwości jej naprawienia przez sprawcę. Innymi słowy to składki, które płacimy stają się podstawą do wypłaty odszkodowania osobom, które poszkodowaliśmy, zarówno w zakresie ich zdrowia, jak i mienia. To tyle, jeśli chodzi o OC. Dużo? Raczej niekoniecznie, zwłaszcza w kontekście tego ile kosztuje i jak wiele możemy osiągnąć korzystając z rozszerzeń.

Pakiety AC

            Autocasco jest z kolei odpowiedzialne za wszelkie zniszczenia na naszym aucie. Zatem jeśli liczymy na wyższe odszkodowanie, lepsze auto zastępcze lub lawetę, to musimy za to dodatkowo w składce zapłacić. Ale czasem się opłaca. AC może także być odpowiedzią na potrzeby osób wyjeżdżających na wakacje. Z jednej strony bowiem może gwarantować nam absolutnie kompleksową pomoc w wypadku kolizji na obcym terenie (może to być istotne głównie ze względu na strefę poza Unią Europejską) lub nawet dawać pewność, że usługi lawety nie przełożą się na nasz portfel w sposób zastraszający. To zabezpieczenie także w momencie, gdy auto się zepsuje lub zostanie ukradzione, a więc samo ubezpieczenie OC nie umywa się do tego, co możemy dodatkowo mieć.  

            Wybierając ubezpieczenie OC do samochodu od Avivy, warto zwrócić także uwagę na inne możliwości, takie jak AC lub rozszerzone pakiety wakacyjne, które mogą zagwarantować nam coś więcej, niż tylko zabezpieczenie przed odpowiedzialnością cywilną.