Ortezy i buty ortopedyczne- jak wybrać?

Ortopedia to dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznaniem, leczeniem oraz profilaktyką układu ruchu.

Są to najczęściej kości, więzadła, stawy. Diagnostyka skupia się na wykonywaniu zdjęć RTG. 

Objawy choroby zwyrodnienia stawów:

– ból towarzyszący zginaniu kończyn,

– ból szyi,

– uwrażliwienie na dotyk. 

Objawy osteoporozy:

– garb,

– podatność na złamania kończyn,

– zmniejszony wzrost.

Jakie wkładki ortopedyczne kupić?

Wkładki ortopedyczne korygują ustawienie stopy. Odciążają pracę kolan, kręgosłupa oraz bioder. Pomagają leczyć wady postawy. Bez wątpienia podnoszą jakość życia. Należy jednak dobrać je odpowiednio do potrzeb. Leczą one niektóre schorzenia ortopedyczne. Jak dobrać je właściwie? Najlepiej wykonać badanie podoskopowe w gabinecie rehabilitacyjnym lub w specjalnym sklepie z artykułami rehabilitacyjnymi. W przypadku małej wagi ciała można zastosować profilaktyczne wkładki, które podnoszą komfort chodzenia. 

Ortezy

Wybór odpowiedniego produktu zależy od zaawansowania danego schorzenia oraz długości używania danej ortezy. Odpowiednio dobrana orteza przyczynia się do szybszego procesu leczenia i rehabilitacji. Ułatwia ona powrót do szybszego powrotu do codziennych obowiązków jak praca, czy sprzątanie. Ortezy stanowią również ochronę stawów i mięśni, dlatego zalecane są dla osób uprawiających obciążające sporty i męczące treningi. Jak więc dobrać ją odpowiednio? Należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

– W jakim celu wykorzystywana będzie orteza? (profilaktyka, leczenie po operacji, czy kontuzji),

– Jak długo będzie wykorzystywana?

– Jaki będzie czas jej noszenia?

– Jaka jest nasza waga?

Jakie są konsekwencje niedopasowanej ortezy?

Luźna orteza nie będzie użyteczna. Zbyt ciasna z kolei może doprowadzać do powstawania obrzęków, niedokrwienia, czy zakrzepicy żylnej. Dodatkowo do konsekwencji należą również uszkodzenia stawów i otaczających je tkanek. 

Jakie kupić buty ortopedyczne?

Jest to rodzaj obuwia stosowanego do korekcji i zapobieganiu wad stóp. Są one wykonywane zazwyczaj na zamówienie zgodnie z zaleceniami lekarza ortopedy. Najpierw pobiera się miarę, a następnie dobiera odpowiedni rodzaj obuwia. Buty profilaktyczne służą do zapobiegania powstawania wad stóp. Często noszone są przez dzieci. Są to przede wszystkim buty wysokie, aby chronić i utrzymywać staw skokowy we właściwej pozycji.