Oleje i… oleje

Część z osób próbujących dbać o swoje zdrowie i sylwetkę próbuje minimalizować w swojej codziennej diecie tłuszcze. Natomiast niektóre z nich robią to zbyt restrykcyjnie, ponieważ do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu tłuszcze są niezbędne. Tyle że warto jest zrezygnować całkowicie z tłuszczów zwierzęcych i przerzucić się na tłuszcze roślinne lub tłuszcze z niektórych ryb.

Oleje roślinne (również rybne) zawierają bardzo potrzebne dla zdrowia kwasy omega 3 i omega 6. Jednakowoż kiedy już odrzucimy tłuszcze pochodzące od ssaków to należy się dokładnie przyjrzeć dostępnym olejom, bowiem w zależności od rodzaju i pochodzenia różna może być ich przydatność i sposób użytkowania.

Które oleje na gorąco które na zimno

Które nadają się do smażenia, które w smażeniu mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia? Część olejów (podobnie jak miód) zatraca swoje właściwości przy wysokiej temperaturze, a nawet staje się szkodliwa dla zdrowia. Zatem do smażenia można polecić przede wszystkim olej rzepakowy, ale również oliwę z oliwek i oleje –  kokosowy oraz ryżowy.

Swoje lecznicze właściwości ma grupa olejów przeznaczonych do spożywania na zimno, między innymi: kokosowy, sezamowy, z pestek winogron, z amarantu, z pestek dyni, konopny, migdałowy z czarnuszki.

Warto jest zatrzymać się nad olejem z pestek dyni, który ma właściwości antytoksyczne i skutecznie oczyszcza z toksyn przewód pokarmowy. Ma charakterystyczny (dyniowy) zapach i można go również używać, wypijając łyżeczkę przed snem.

Zdecydowanie niepowtarzalne właściwości ma olej kokosowy, który cieszy się coraz większym powodzeniem. Jego pozytywny wpływ na zdrowie jest uniwersalny. Oczywiście sprzyja prawidłowemu krążeniu, może zapobiegać w dużym stopniu przed chorobą Alzheimera, reguluje pracę przewodu pokarmowego, również zwalcza niektóre dolegliwości związane z przewodem pokarmowym, między innymi ze względu na swoje właściwości antytoksyczne. Doceniane są jego właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne.

Mimo wymienionych właściwości olej kokosowy z powodzeniem może być wykorzystywany w kuchni na przykład do smarowania chleba, do sałatek i jako dodatek do ciast.

Nie tylko w celach spożywczych

Oleje roślinne są wykorzystywane nie tylko w celach spożywczych i zdrowotnych ale również w celach kosmetycznych lub do produkcji farmaceutyków (na przyklad olejek w wiesiołka).

W kosmetyce wykorzystywane są między innymi oleje z pestek avocado, olej arganowy lub z pestek arbuza. Każdy z tych olejów ma swoje przeznaczenie, większość działanie przeciwbakteryjne, choćby olejek z drzewa herbacianego skutecznie zwalczający trądzik.