Okulary korekcyjne – jak dobrać oprawki?

Wiele osób wstydzi się nosić okulary korekcyjne. Wynika to z kiepskiego doboru oprawek, które zamiast ozdabiać – szpecą. Nie musi tak jednak być! Na rynku jest wiele pięknych modeli oprawek okularów. Żadne z nich nie są jednak uniwersalne. Trzeba wiedzieć, jak wybrać te najlepsze dla siebie.

Dobór do kształtu twarzy

To kryterium pojawia się najczęściej. Wyróżnia się twarz okrągłą, trójkątną, owalną, podłużną lub w kształcie serca. Każda z nich potrzebuje innego rodzaju oprawek. Przykładowo: do pociągłej twarzy należy dobrać okulary, które zminimalizują to wrażenie. Najlepsze będą takie z szerokimi zausznikami lub w stylu oversize. Natomiast osoby o okrągłej twarzy potrzebują oprawek o prostokątnym kształcie. Najogólniej można, więc przyjąć zasadę, że okulary powinny mieć kontrastujący kształt w stosunku do kształtu twarzy.

Podkreśl urodę!

Każdy ma jakieś cechy, które warto uwydatnić. Osoba z niebieskimi oczami, może zdecydować się na oprawki z akcentami w tym samym kolorze. Sprawi to, że oczy będą jeszcze bardziej wyraźne i będą przyciągać uwagę. Równocześnie, kolor oprawek powinien pasować do karnacji. Czarne oprawki na bardzo jasnej skórze nie będą prezentować się zbyt dobrze. Warto pamiętać, że okulary można wykorzystać również do maskowania własnych niedoskonałości. Osoby z dużym nosem, mogą wybrać okulary o jasnym lub bardzo wąskim nosku – sprawi to, że będzie się on wydawał mniejszy. Długi nos można ukryć noskiem, osadzonym niżej niż tradycyjnie.

Wielkość oprawek

Oprawki koniecznie trzeba mierzyć. Te, które nie będą zbyt duże dla jednej osoby – mogą wydawać się gigantyczne u innej. Zasada jest taka, że oprawka nie może sięgać powyżej linii brwi, ani opierać się na policzkach. Małe okulary na dużej twarzy sprawiają, że wydaje się ona jeszcze większa. Duże okulary na małej buzi wyglądają po prostu karykaturalnie. Wprawdzie, nawet w telewizji można zaobserwować ofiary takiej mody, ale należy pamiętać, że to co jest dopuszczalne we wielkim świecie, nie koniecznie sprawdzi się w szarej codzienności.

Kolor oprawek

Przyjęło się, że kolor oprawek dobiera się do włosów. Do ciemnych włosów – szafir, czerwień, srebro lub czerń. Dla jasnych – złoto, srebro lub miedź. Dla rudych – złoto i czerwień. Są to jednak tylko ogólne założenia, które można, ale nie trzeba respektować. Ważne jest, by w okularach czuć się dobrze. Jeżeli ktoś nie czuje się komfortowo w czerwieni, to mimo brązowych włosów nie powinien wybierać oprawek w tym kolorze. Najlepiej jest przymierzyć kilka lub nawet kilkanaście oprawek i zdecydować się na najlepszą barwę. Od kilku lat, w modzie są oprawki dwukolorowe lub szylkretowe. Jest to oczywiście imitacja tego materiału.

Charakterystyczną jej cechą są nieregularne plamy w odcieniach czerni i brązu. Jest to bardzo ciekawa propozycja dla tych, którzy nie mogą zdecydować się na jeden kolor lub… często zmieniają odcień włosów. W końcu, trudno wyobrazić sobie zmianę oprawek okularów korekcyjnych po każdym wyjściu od fryzjera.

Profesjonalna pomoc

Podstawą w doborze okularów jest mierzenie. Kupowanie ich przez internet może być bardzo ryzykowne. Lepiej jest przymierzyć oprawki przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Zasady doboru oprawek to jedno. Kluczowe jest samopoczucie. Okulary nosi się przez cały dzień. Ich wygoda i komfort, jaki dają, są dużo ważniejsze niż moda, czy ogólne i bezosobowe zasady.

Artykuł powstał przy współpracy z gabinetem okulistycznym Optyk Krawczyk. Po więcej informacji na temat doboru oprawek zapraszamy na stronę: Okulary korekcyjne Poznań