Odżywki dla biegaczy

Coraz częściej można usłyszeć opinie, że samo bieganie jest jedynie elementem większej całości, którą można ogólnie określić jako prowadzenie pro-zdrowotnego trybu życia. Wyznający tę ideę biegacze zwracają więc baczną uwagę także na to, jak funkcjonuje organizm przed i po biegu, a nie tylko w trakcie.

Podczas treningu biegowego nasz organizm spala tkankę tłuszczową, co dla większości biegających jest pozytywnym skutkiem uprawiania tego sportu, a także w dużej mierze głównym powodem, dla którego w ogóle zaczynają biegać (oczywiście koronnym argumentem jest też chęć utrzymania zgrabnej sylwetki, czy dobrej kondycji i ogólnej sprawności ruchowej ciała, o którą tak ciężko przy siedzącym trybie pracy).

Już przy HR MAX (tętno maksymalne) na poziomie 65-75% spalamy energię pochodzącą zarówno z tłuszczów i węglowodanów. W przypadku kiedy tętno jest wyższe, energia czerpana jest z zapasów węglowodanów – glikogenu wątroby. Z kolei same tłuszcze spalane są przy niskiej intensywności aktywności fizycznej, nawet podczas snu!

Jednakże oprócz spalanego tłuszczu i węglowodanów, w czasie intensywnych treningów organizm człowieka wydala też sole mineralne, a także traci dużo energii – ujemny bilans energetyczny może powodować (ale nie musi) utratę tkanki. Z tymi problemami można sobie poradzić za pomocą odpowiedniej diety bogatej w brakujące ciału składniki, czy prawidłowego wypoczynku, ale osoby, których dzienny kilometraż wynosi np. 20 km będą potrzebowały dodatkowego wsparcia

odżywki do biegania

Na rynku dostępne są liczne odżywki dla biegaczy, które jako suplementy diety aktywnie wspomagają proces regeneracji organizmu, czy wzmacniają układ odpornościowy, jednak zdecydowanie największą popularnością cieszą się odżywki energetyczne i odżywki witaminowe. Dlaczego? Bowiem jeśli o skuteczności innych produktów można czasem dyskutować, o tyle zarówno suplementy witaminowe jak i energetyczne przynoszą biegaczowi realne korzyści.

W przypadku niedoborów witamin i minerałów w posiłkach, wystarczy przez pewien czas stosować odżywkę witaminową dla biegaczy, by osiągnąć ich normatywny poziom i zapewnić sobie zdrowie, bowiem choćby witamina C zmniejsza ból mięśniowy i przyspiesza regenerację po intensywnym treningu, natomiast duża ilość witaminy E niweluje uszkodzenia ze strony wolnych rodników (skutek rygoru treningowego). W sklepie internetowym dobiegania.pl dostępne są witaminowe odżywki dla biegaczy, które zmniejszają po treningowe napięcie mięśniowe.

Odżywek energetycznych dla biegaczy nie trzeba zbytnio przedstawiać, bowiem ich działanie jest łatwe do przewidzenia: dzięki naturalnym źródłom energii, tj. kofeinie, guaranie i taurynie, zawartym w preparatach, organizm dostaje dodatkową dawkę pobudzenia, pozwalającego pokonać zmęczenie w trakcie biegu lub skoncentrować się przed treningiem. Na dobiegania.pl znajduje się duży wybór energetycznych odżywek dla biegaczy o różnej specyfikacji i sposobach spożywania, wedle indywidualnych potrzeb każdego.