Odkurzacz piorący – wielofunkcyjny pomocnik domowy

thomas-aqua-multiclean-x10-parquetNowoczesne odkurzacze piorące nie należą do zbyt tanich, ale cieszą się dużym powodzeniem. Tego rodzaju sprzęt pozwala jednak nie tylko na pranie tapicerek, dywanów czy wykładzin, ale również posiada szereg innych funkcji, które powodują, że to niezawodne wsparcie w szybkim, wygodnym i skutecznym sprzątaniu całego domu.

Odkurzacze z funkcją prania to odkurzacze wodne, które wyposażone są w wewnętrzne pojemniki na wodę czystą i brudną oraz dodatkowo pojemnik na detergent, który służy do usuwania plam. Woda pełni w takim odkurzaczu funkcję piorącą i filtrującą i to w niej osadza się większość zabrudzeń – można je następnie łatwo usunąć, ponieważ wystarczy tylko wylać wodę i wyczyścić pojemnik. Dodatkowo odkurzacze piorące wyposażane są najczęściej w filtry HEPA, które zatrzymują również komórki bakterii, pierwotniaków, grzybów oraz większość wirusów – to powoduje, że wydmuchują one higienicznie czyste i dodatkowo nawilżone powietrze.

Pranie metodą ekstrakcji

Najlepszą metodą prania tekstyliów jest ekstrakcja. Pranie odbywa się wtedy w dwóch fazach – pierwsza to rozpuszczenie brudu z użyciem środka w sprayu natryskiwanego na nawierzchnię przez odkurzacz, druga to wypłukanie rozpuszczonego brudu wodą ze środkiem do płukania ekstrakcyjnego i odkurzenie pozostałych zabrudzeń do pojemnika.

Technikę prania ekstrakcyjnego wykorzystuje obecnie większość nowoczesnych odkurzaczy piorących. Pozwalają one na usunięcie nawet trudnych zabrudzeń, których nie można zlikwidować z użyciem gąbek, szczoteczek czy szmatek i drogeryjnych środków czystości. Wypranie dywanu, wykładziny, tapicerki jest przy tym znacznie łatwiejsze i szybsze, a efekt jest spektakularny – nawet mocno zabrudzone tkaniny odzyskują swój pierwotny wygląd.

Nie tylko skuteczne pranie

Warto jednak pamiętać o tym, że odkurzacze piorące nie tylko potrafią prać, ale można wykorzystywać je również jako zwykłe odkurzacze do zbierania zanieczyszczeń z podłóg twardych oraz dywanów czy wykładzin. W niektórych modelach istnieje możliwość zamontowania zwykłych worków, które stosowane są w odkurzaczach workowych.

Warto również wskazać, że odkurzacze piorące potrafią odkurzać na mokro, czyli można nimi zebrać rozlaną wodę lub inne płyny albo też błoto – wszystkie zabrudzenia trafią do pojemnika z wodą. Do zestawów dołącza się najczęściej pełną gamę różnych akcesoriów, w tym szczotki do parkietów, turboszczotki, ssawki szczelinowe i ssawki małe, które powodują, że odkurzacz tego rodzaju może stać się wszechstronnym pomocnikiem w sprzątaniu całego domu.

Jaki odkurzacz piorący wybrać?

W sprzedaży znaleźć można wiele różnych modeli odkurzaczy piorących. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wydajność pracy oraz na pojemność zbiornika na wodę i dostępne funkcje. Ważne parametry to wartość podciśnienia, moc turbiny i pompy oraz ciśnienie spryskiwania – im będą one wyższe, tym odkurzacz piorący będzie działał skuteczniej.

Jeżeli chcesz kupić odkurzacz piorący, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować, w takim przypadku pomocne informacje znajdziesz w serwisie Idealny Odkurzacz. Warto zajrzeć pod adres: http://www.idealnyodkurzacz.pl/dopoczytania/id/218/odkurzacze-piorace.