Ochrona danych osobowych, czyli niebezpieczeństwa czyhające w sieci.

W mediach społecznościowych oraz rozlicznych artykułach prasowych raz za razem poruszany jest temat ochrony danych osobowych. Termin ten odnosi się do zabezpieczania poufnych informacji dotyczących każdego z nas przed ich wykradzeniem lub też bezprawnym wykorzystaniem.

Poniżej kilka porad jakich udzielił nam Administrator Bezpieczeństwa Informacji z Krakowa. Poniżej radzi nam jak chronić tajne i wrażliwe dane dotyczące zarówno nas samych jak i osób nam najbliższych, czy to poprzez unikanie ich podawania podmiotom niezaufanym, czy też na drodze wykorzystywania zaawansowanego oprogramowania szyfrującego, jednakże bardzo często zapominamy o wyszczególnieniu zagrożeń, jakie na nieuważnego użytkownika czyhać mogą w globalnej sieci Internet. W ramach niniejszego artykułu postaramy się je naszym czytelnikom pokrótce przybliżyć.

Najczęstszym sposobem wykradania danych osobowych internautów jest nakłanianie ich do wypełniania formularzy zgłoszeniowych, ankiet lub zachęcanie do udziału w różnej maści konkursach. Akceptując regulamin danego portalu najczęściej akceptują oni bowiem warunki udziału, jasno stanowiące, iż dana osoba wyraża zgodę na przetwarzanie prywatnych informacji o niej. W wielu przypadkach dane takie kompilowane są w ogromne bazy klientów i odsprzedawane stronom trzecim bez wiedzy użytkowników, którzy następnie zasypywani są telefonami oraz e-mailami z ofertami dostosowanymi do ich preferencji ustalonych na bazie odwiedzanych stron Internetowych oraz wykonywanych w Sieci działań. Pamiętać należy, że dane te mogą także zostać wykorzystane do o wiele bardziej niebezpiecznych celów – dysponując nimi możliwe jest bowiem założenie fikcyjnego konta na portalu społecznościowym, zaciągnięcie kredytu, czy też zakup towarów, za które właściciel danych chcąc nie chcąc będzie musiał zapłacić.

Hakerzy oraz oszuści nie ograniczają się jednakże do tak łatwych do uniknięcia sposobów pozyskiwania prywatnych danych internautów. Mogą oni także przesyłać wraz z niepożądanymi wiadomościami typu spam załączniki, w których znajduje się tak zwane oprogramowanie phishingowe. Ikona uruchamiająca go może zostać dla niepoznaki zmieniona, tak aby przypominała plik tekstowy czy obraz. Po jej kliknięciu na komputerze użytkownika zainstalowany zostaje jednak skrypt, który to pozyskuje nie tylko podstawowe dane o właścicielu urządzenia, ale także rejestruje kombinacje naciskanych na klawiaturze klawiszy i wysyła informacje te bezpośrednio na konto pocztowe oszusta. Może on dzięki temu uzyskać łatwy dostęp do naszego konta bankowego, profili społecznościowych i innych kont na różnorakich portalach, blokując je, wykradając pieniądze lub też szantażując nas wyjawieniem naszych sekretów i wrażliwych danych jeżeli nie dokonamy zapłaty okupu.

Przy każdorazowym wprowadzaniu informacji o sobie w Internecie, dokonywaniu zakupów oraz pobieraniu załączników z niezaufanych źródeł zachować musimy szczególną ostrożność, pamiętając, że w Sieci jest wiele osób i firm tylko czekających, aż nasza ostrożność zostanie uśpiona, a my podzielimy się osobistymi danymi z kimś, kto nigdy nie powinien mieć do nich wglądu.