Obrazy drukowane na płótnie czyli sztuka kompromisu

artigloCzasem jest tak, że musimy iść na kompromis. W szkole, w pracy, a przede wszystkim w domu. Trudno zliczyć sytuacje, w których druga połówka miała odmienne zdanie, na przykład w kwestii wystroju wnętrza. Dziś powiemy kilka słów o rozwiązaniu, które może stać się idealnym kompromisem w tym temacie – o obrazach drukowanych na płótnie.

Ktoś zapyta czy to możliwe, żeby wydrukować obraz? Oczywiście, że tak! Na dodatek możemy to zrobić na kilka sposobów.

Jak wydrukować obraz?

Oczywiście najważniejszą, bo rzucającą się od razu w oczy rzeczą jest odpowiednia grafika. Wysokiej rozdzielczości, najlepiej o wielu, dobrze nasyconych barwach (choć tu oczywiście wkraczamy już w strefę gustów). Natomiast to, o czym mówi się mniej, to podłoże. Obraz może być drukowany na 3 głównych rodzajach płótna, które różnią się w zależności od pochodzenia włókien:

  • poliestrowe (najczęściej używane do drukowania fototapet),
  • poliestrowo-bawełniane (płótno nieco niższej klasy, używane na przykład do drukowania fotoobrazów),
  • bawełniane (świetnie nadające się do drukowania obrazów).

Płótno do zadruku technika cyfrową jest w swojej strukturze podobne do tego tradycyjnego, używanego przez malarzy, jednak z całą pewnością nie pomylimy efektu wydruku z prawdziwym dziełem malarskim. Przede wszystkim obrazy drukowane na płótnie nie pozwalają na uzyskanie wypukłości, spękań czy charakterystycznej, malarskiej tekstury. Aby jednak uzyskać wspomniany już kompromis między miłośnikami sztuki uprawianej ręką artysty, a obróbką cyfrową, warto zastanowić się nad powieszeniem w swoim domu obrazów drukowanych na płótnie, bo również posiadają one wiele zalet, takich jak szeroka paleta barwna, bardzo dobre odwzorowanie szczegółów czy niemożliwa do uzyskania metodą tradycyjna powtarzalność egzemplarzy. Zresztą ile by były warte dzieła Picassa czy van Gogha gdyby istniało kilkaset kopii jednego obrazu?
Wszystko jest kwestią gustu

Dlatego jeśli spieracie się czy swoje ściany lepiej ozdobić tradycyjnymi obrazami, czy zwykłymi fototapetami, wybierzcie rozwiązanie kompromisowe – naciągane na drewnianą ramę, urzekające drukowane obrazy, które w zależności od gustu mogą dodać mnóstwo ciepła małemu pomieszczeniu lub wystylizować duży salon na krainę w klimatach black&white. A wielkość pomieszczenia wcale nie jest istotna, bo możliwości kompozycyjne są bardzo szerokie – możemy wydrukować jeden, mniejszy obraz lub stworzyć wspaniały układ z kilku płócien, tworząc niesamowity efekt wizualny. A jeśli nie znaleźliście grafiki, która w pełni by Was zadowalała – nic straconego. Możecie w obrazach drukowanych na płótnie w jeszcze większym stopniu wykorzystać połączenie tradycji z nowoczesnością i… domalować pewne elementy na własną rękę (i własną ręką). To rozwiązanie wydaje się być idealną opcją dla kreatywnych osób, które lubią dopieszczać zaczęte wątki graficzne i nadawać im własny, indywidualny styl. Jedynym kryterium, które Was wówczas ogranicza, jest tylko Wasza wyobraźnia.