Nowoczesne trendy w ploterach frezujących

ploterW obróbce materiałów na potrzeby przemysłu często wykorzystuje się obecnie plotery frezujące. Na przestrzeni lat ulegały one znacznym zmianom. Obecnie pojawiają się nowe trendy, które pozwalają zwiększyć dokładność i sprawność prac oraz obniżyć ich koszt. Co warto wiedzieć o ploterach frezujących? I jakie nowości w tej dziedzinie pojawiły się w ostatnich latach na rynku?

Czym jest ploter frezujący i do czego służy?

Pierwsze plotery frezujące budowane były na specjalnie zaprojektowanych stołach. Pozostałości po tych czasach znajdziemy w nazwie – plotery frezujące często określane są stołami do frezowania.

Współczesne plotery to nowoczesne maszyny CNC. Najczęściej wykorzystywane są do wycinania kształtów z folii, kartonu, papieru, gumy, skóry, pianki, aluminium czy tworzy sztucznych (np. PCV) na potrzeby branży reklamowej. Plotery frezujące pozwalają nie tylko nacinać materiały czy wycinać z nich kształty, ale także wiercić. Mogą służyć do grawerowania w płytach.

Plotery frezujące w wersji 3D mogą zostać wykorzystane do tworzenia odlewniczych modeli. Za ich pomocą można tworzyć płaskorzeźby i przedmioty trójwymiarowe. Znajdują one również zastosowanie w laminowaniu.

Maszyny te należą do grupy obrabiarek sterowanych komputerowo. Ich największą zaletą jest duża uniwersalność oraz niewygórowane ceny.

Wyposażenie nowoczesnych ploterów

Współczesne plotery frezujące mają duże obszary robocze (często jest to nawet 3 na 8 m) i są maszynami sterowanymi komputerowo. Najpopularniejsze modele posiadają tzw. ruchomą bramę i są utworzone na bazie stołów z rowkami teowymi. Rowki ułatwiają wygodne przymocowanie płyt. W przypadku obróbki (cięcia, nacinania, grawerowania) bardzo cienkich płyt (np. z aluminium) warto wybierać plotery wyposażone w system próżniowego mocowania materiału.

W przemyśle i reklamie zastosowanie znajdują również plotery hybrydowe. Są to maszyny ze stołami wyposażonymi w rowki teowe oraz system próżniowego mocowania – takie rozwiązanie pozwala dobierać najwygodniejszy sposób mocowania pod kątem obrabianych akurat materiałów.

Podstawowe wersje ploterów posiadają wrzeciona 0,8k – 18 kW. Coraz częściej plotery mają dodatkowe wyposażenie. Producenci dołączają głowice tnące, nalewające lub rysujące. W ploterach mogą pojawić się także osie obrotowe, które ułatwią pracę, systemy bazowania i skanery laserowe (ewentualnie skanery dotykowe). Ploter może zostać wyposażony w agregat kątowy do piły tarczowej czy frezów.

W nowoczesnych ploterach często pojawiają się automatyczne czujniki wysokości narzędzia, instalacje odciągu wiórów i pyłu o bardzo dużej wydajności, automatyczna mgła olejowa.

Na co zwrócić uwagę kupując ploter?

Dobry ploter frezujący powinien mieć sztywną, stabilną konstrukcję, ponieważ to właśnie ona przesądza o dokładności obróbki. Kolejną kwestią jest wielkość maszyny (powierzchnia stołu roboczego) – w przestronnych halach produkcyjnych nie ma to dużego znaczenia, ale plotery najczęściej trafiają do przedsiębiorstw produkujących i montujących konstrukcje reklamowe. Tutaj sprawdzą się maszyny o polu roboczym do 2000×1500 mm.

Warto zwrócić uwagę na szybkość pracy wrzeciona (idealnie, gdy jest to kilka tysięcy obrotów na minutę). Kolejnym istotnym parametrem jest sposób mocowania materiałów do obróbki – do cienkich płyt sprawdzi się system próżniowy, do grubszych konstrukcji można wybrać ploter z rowkami teowymi.

Pod uwagę powinniśmy również wziąć:

– napęd (silnik krokowy, serwonapęd cyfrowy)
– rozdzielczość (programowa i mechaniczna)
– szybkość posuwu
– powtarzalność
– sposób komunikacji plotera z komputerem
– obsługiwane formaty plików
– zabezpieczenia (wyłączniki bezpieczeństwa – główny, krańcowe na osiach).

Artykuł przygotowany przez firmę CNC Wieczorek – www.ploteryfrezujace.com.