Nowoczesne sposoby walki z łuszczycą

leczenie_luszczycyŁuszczyca to choroba uwarunkowana genetycznie. Niezaraźliwa i niezłośliwa, jednak chorym sprawiająca wiele kłopotów. Uciążliwe jest zwłaszcza swędzenie, towarzyszące łuszczeniu się skóry oraz nieestetyczny wygląd, który wpędza w kompleksy. W Polsce na łuszczycę cierpi prawie 800 tysięcy osób.

Najpopularniejszymi metodami leczenia łuszczycy są terapie farmakologiczne oraz kuracje naturalne. Medykamenty nowej generacji zwalczają chorobę poprzez neutralizację zawartych w krwi limfocytów T oraz spowalnianie podziałów komórkowych. Inną, od niedawna wykorzystywaną formą terapii jest maść z kortykosterydem (hormon regulujący przemianę białek) oraz pochodną witaminy D3. Stosuje się ją miejscowo. Kuracja ta u wielu pacjentów skutkuje szybką poprawą kondycji skóry.

Nowatorskie techniki leczenia łuszczycy to także metody, które do złudzenia przypominają zabiegi spa. Są przyjemne, a chorzy mogą doświadczyć ich w renomowanych ośrodkach odnowy biologicznej i sanatoriach – na przykład w Hotelu Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness położonym w uzdrowisku Busko-Zdrój. Jedną z nieinwazyjnych metod leczenia jest fototerapia, polegająca na naświetlaniu skóry promieniami UVB w specjalnej kabinie. Jest to promieniowanie identyczne z tym, które emituje słońce. W warunkach naturalnych jest ono zatrzymywane przez warstwę ozonową. Naświetlanie jest na tyle bezpieczne, że mogą korzystać z niego nawet dzieci i kobiety w ciąży.

Dobrym sposobem na zwalczanie choroby są również zabiegi w kriosaunie – jednoosobowej kabinie do terapii zimnem. Skuteczne są także kąpiele siarczkowe i borowinowe, które działają miejscowo na skórę, a równocześnie mają wpływ na poprawę jej ogólnej kondycji. Najlepsze efekty można uzyskać zażywając zabiegów seriami. Keratolityczne działanie solanki siarkowej rozluźnia połączenia międzykomórkowe i zmiękcza zrogowacenia, dzięki czemu skóra staje się sprężysta. Natomiast borowina wpływa na nią kojąco i regeneruje uszkodzony naskórek.

Więcej na temat leczenia łuszczycy nowoczesnymi metodami na stronie www.slonecznyzdroj.pl