Nowoczesna myjka ultradźwiękowa

5019-1Czy wiesz, że do mycia oprócz wody i mydła można stosować dźwięk? Szczególnie w sytuacji, gdy zabrudzony przedmiot jest mały, ma porowatą powierzchnię lub trudno dostępne szczeliny czy wgłębienia. Kto próbował doczyścić starą srebrną broszkę po babci, wysadzaną kamieniami albo zdobioną mnóstwem filigranowych elementów, ten wie, jakie to trudne. Nowoczesna myjka ultradźwiękowa w znacznym stopniu ułatwia nam zadanie, ale czy tylko biżuterię można czyścić falą ultradźwiękową?

Co to są ultradźwięki?

Jak być może pamiętamy ze szkoły, dźwięk jest zjawiskiem, które ma postać fali. Ze względu na różne zakresy długości fal, dźwięki dzielimy na:

  • infradźwięki (od 1 do 16 Hz – poza percepcją ludzkiego ucha)
  • dźwięki słyszalne (od 16 Hz do 20 kHz)
  • ultradźwięki (powyżej 20 kHz – również niesłyszalne dla ludzi)

Człowiek jest istotą mocno ograniczoną w kwestii emitowania jak też rejestrowania dźwięków. Istnieje wiele gatunków owadów, ptaków, a nawet ssaków, które potrafią nie tylko słyszeć infra- i ultradźwięki, lecz także mogą je w naturalny sposób wytwarzać. Korzystają z tej umiejętności w celu komunikacji lub echolokacji. Naśladując naturę, człowiek skonstruował takie narzędzia jak myjka ultradźwiękowa, radar czy ultrasonograf.

Mycie ultradźwiękowe

color-circles-425011_640Na czym polega czyszczenie ultradźwiękami? Wykorzystuje się w tym celu zjawisko kawitacji. Fale wprawione w ruch za pomocą przetwornika, w który jest wyposażona każda myjka ultradźwiękowa, powodują wytworzenie stref na przemian wysokiego i niskiego ciśnienia. Podczas niskiego – powstają mikroskopijne pęcherzyki, rozszerzają się (nawet do wytworzenia próżni), a następnie z nagłym wzrostem ciśnienia implodują, czemu towarzyszy ogromna ilość energii. Działa jak potężna fala, która z niepowstrzymanym impetem „wymiata” wszelkie zabrudzenia tudzież osady.

Myjka ultradźwiękowa dla jubilera, dentysty i mechanika

cleaning-268072_640Myjka ultradźwiękowa przydaje się szczególnie tam, gdzie zachodzi potrzeba oczyszczenia obiektów o skomplikowanej budowie bądź porowatej powierzchni z mnóstwem elementów, trudno dostępnych powierzchni oraz szczelin. Takie przedmioty to niewątpliwie protezy zębowe, aparaty ortodontyczne, narzędzia precyzyjne, biżuteria, numizmaty, a także grzebienie czy szczoteczki do zębów. Mycie z użyciem ultradźwięków jest coraz powszechniej stosowane już nie tylko w gabinetach, laboratoriach, zakładach jubilerskich, ale też w warsztatach mechanicznych i punktach serwisowych. W zależności od indywidualnych potrzeb dostępne są urządzenia różnej wielkości.

Źródło: na zdjęciu myjka ultradźwiękowa z katalogu na stronie  http://emaks.pl/myjka-ultradzwiekowa.html, gdzie znajdują się wysokiej jakości oczyszczacze ultradźwiękowe ULSONIX.