Nowe możliwości obróbki skrawaniem

przemyslProdukcja elementów toczonych stale się rozwija. Oczywiście do dzisiaj istnieje wiele małych zakładów, które wykonują je za pomocą zwykłych automatów tokarskich jednak i tam wdzierają się nowe rozwiązania. Nie ulega wątpliwości, że starsze maszyny w dalszym ciągu świetnie się sprawdzają. Przykładem tego jest wiele przedsiębiorstw, które dysponują tradycyjnymi parkami maszynowymi. W ich skład wchodzą zazwyczaj jedno lub wielowrzecionowe maszyny pozbawione elektroniki. Pomimo tego nadal można wykonywać za ich pomocą elementy dla różnych branż. Niestety dużą wadą jest ich awaryjność, która nie powinna dziwić biorąc pod uwagę ich wiek. Co gorsza na rynku coraz trudniej o części zamienne do starszych urządzeń zatem utrzymanie takiego parku nie należy do najtańszych. Wiele firm inwestuje w automatyzację i zakup maszyn CNC. Z pewnością nowe technologie pozwalają na znacznie więcej, lecz sam proces obróbki jest podobny.

Automatyka w nowych maszynach ma to do siebie, że pozwala nam zminimalizować rolę operatora do wprowadzenia odpowiedniego programu i okresowej kontroli jakości. W przypadku awarii jesteśmy jednak zmuszeni wzywać serwis, gdyż nowoczesna budowa opiera się o wszelkiego rodzaju płyty główne czy też sterowniki. Zwykłe automaty tokarskie nie są tak zaawansowane zatem znając ich budowę jesteśmy w stanie sami wymienić część bądź też dokonać mniejszych napraw czy remontów. Opłacalność wytwarzania elementów toczonych jest przeliczana w oparciu o ilość operacji jakie trzeba wykonać na poszczególnym elemencie. Przypuśćmy, że wyrób musi toczony, następnie frezowany, a na samym końcu jeszcze gwintowany. Widać zatem, że mamy do czynienia z trzema operacjami. W przypadku tradycyjnych maszyn tokarskich istnieje oczywiście możliwość wykonania części z nich jednocześnie, niemniej jednak rzadko się zdarza, aby element był wykonany na gotowo. Zazwyczaj dochodzi koszt dodatkowej obróbki, która musi być wykonana niezależnie. Sytuacja inaczej przedstawia się w przypadku urządzeń CNC.

 

Jako, że są one bardziej zaawansowane technologicznie większość procesów może być wykonana za jednym podejściem. Nie powinno to dziwić wszak nowoczesne rozwiązania mają ulepszać produkcję, a nie jedynie powielać stare schematy. Zatem finalnie otrzymujemy gotowy produkt nadający się od razu do wysyłki. W ten oto sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Maszyny sterowane komputerowo w znacznym stopniu usprawniły produkcję dużych zakładów. Obróbka skrawaniem stała się łatwiejsza i szybsza. Dodatkowo wraz z rozwojem technologii wzrosło również zapotrzebowanie na nietypowe zamówienia, których nie bylibyśmy w stanie wykonać za pomocą tradycyjnych automatów. Nie ulega wątpliwości, że jeśli chcemy być konkurencyjni na rynku to stosowanie maszyn CNC jest koniecznością. Narzędzia do obróbki jeszcze nigdy nie były tak dokładne i to jedynie kwestia czasu kiedy obsługa komputerowa maszyn stanie się standardem. Oczywiście minie jeszcze wiele lat nim do tego dojdzie, jednak im szybciej przestawimy się na obróbkę skrawaniem metodą komputerową tym bardziej złożone zlecenia będziemy w stanie wykonać.

Artykuł przygotowany przez firmę Automatik Sp. z.o.o. – Systemy PLC i automatyka przemysłowa