Nietypowy sposób na zarabianie na pieniądzach

trejdoo-pieniadzeZarabianie na pieniądzach najczęściej kojarzy nam się z inwestycjami giełdowymi czy też z lokatami. Jednak tak naprawdę pod tym terminem kryje się jeszcze jeden, coraz popularniejszy sposób na inwestycje – numizmatyka.

Wiele monet sprzed lat może pochwalić się astronomicznymi cenami. Wystarczy tylko wspomnieć o monetach bitych w czasach początków polskiej państwowości czy też monetach amerykańskich, na przykład słynnej jednodolarówce Flowing Hair Liberty, która ma wartość 10 milionów dolarów.

 

Monety oraz inne numizmaty, na przykład medale bez wybitego nominału, są kupowane coraz częściej przez Polaków. Ich wartość wynika nie tylko z zastosowanych kruszców, którymi najczęściej są srebro oraz złoto, ale również rzadkości, ponieważ im dany numizmat jest trudniej dostępny, tym więcej kolekcjonerzy chcą za niego zapłacić.

 

Jak zarobić na monetach?

Jeżeli myślisz o rozpoczęciu kolekcji, w takim przypadku należy dobrze zastanowić się, co zbierać, ponieważ, jak wspomnieliśmy, wartość kolekcji zależna jest od wielu różnych czynników. Największym zainteresowaniem cieszą się monety wybijane przed laty przez NBP.

 

Wśród najbardziej wartościowych znajdują się 10-złotowa moneta Zygmunt II August (półpostać) z 1996 roku, która początkowo kosztowała 38 złotych, natomiast obecnie warta jest około 2000 złotych. Inne wartościowe monety to Stefan Batory (półpostać) z 1997 roku, 20-złotowy Szlak Bursztynowy z 2001 roku, Igrzyska XXVI Olimpiady Atlanta 1996 z 1995 roku czy monety z serii Zwierzęta Świata takie jak Jeż, Jelonek Rogacz czy Sum.

 

Naturalnie, wysoką wartość mają też monety sprzed II wojny światowej, ale, niestety, ich dostępność jest bardzo niska, co przekłada się na spore ceny. Najlepiej wobec tego otrzymać je w spadku czy znaleźć, a to, jak wiadomo, graniczy zwykle z cudem.

 

Zatem wielu kolekcjonerów, którzy nie mogą pozwolić sobie na takie wydatki, kupuje numizmaty przyszłościowe, wykonane z cennych kruszców, których wartość nie spadnie poniżej wartości złota czy srebra. Kupić można je też w Skarbnicy Narodowej (skarbnicanarodowa.pl), która oferuje różnorodne medale. Zakupy wykonać można w sklepie pod adresem: skarbnicanarodowa.pl.