Niecodzienna wystawa

W kieleckim Muzeum Zabawy i Zabawek pojawiła się bardzo ciekawa wystawa zatytułowana „Meble kombinowane”.

Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRL-u”. Dotyczy ona takich zabytków PRL-u, jakimi są meble dziecięce oraz małe mebelki dla lalek. Wystawa znajduje się w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, a oglądać ją można do 25 marca 2018 roku.

Pośród eksponatów znajdują się biurka dziecięce, stoły, krzesła, kredensy oraz meblościanki, które były produkowane w latach od 1950 do 1980 przez spółdzielnie zabawkarskie. Na wystawie można znaleźć również przykłady mebelków, które zostały zaprojektowane specjalnie przez rodziców na potrzeby ich pociech. Nie zabrakło miejsca również na wytwory sławnych projektantów, takich jak Olgierd Szlekys, Władysław Wincze, Teresa Kruszewska czy Maria Chomentowska. Wszystkie eksponaty prezentowane w ramach wystawy pochodzą ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie oraz od prywatnych kolekcjonerów, którzy na potrzeby wystawy użyczyli swoich cennych eksponatów.

Sam tytuł wystawy ma poniekąd podwójne znaczenie, gdyż „meble kombinowane” nawiązują w pewnym sensie do „komplet kombinowany”. To drugie sformułowanie było oficjalną nazwą jednej z popularnych meblościanek, gdyż z uwagi na ówczesną małą dostępność materiałów do jej wykonania, należało nieco kombinować.

Jeżeli chodzi o zabawki prezentowane w ramach wystawy, to miały one kształtować gust i charakter przyszłych potencjalnych klientów. Oprócz zabawek, na wystawie można również znaleźć wiele oryginalnych fotografii z okresu PRL-u, dokumentów spółdzielni oraz innych pamiątek z tamtego okresu.

Trzeba przyznać, że chociaż czasy PRL-u dawno minęły, to nadal żyją jeszcze gdzieś wewnątrz Polaków. Niektórzy twierdzą, że życie w tamtych czasach nie było wcale takie złe, zaś inni wprost przeciwnie. Niezależnie od zdania, jakie mamy na temat tych czasów, co do jednej rzeczy prawdopodobnie zgadzamy się wszyscy – życie w PRL-u choć niekiedy smutne, było z pewnością bardzo ciekawe i interesujące, zwłaszcza dla dzisiejszych pokoleń Polaków.