Naturalne pasty do zębów – czy warto ich używać?

smile-122705_1280Coraz popularniejsze stają się obecnie kosmetyki naturalne – pozbawione parabenów, substancji zapachowych, sztucznych barwników i innych chemicznych dodatków. Są szansą na zdrowszą cerę, paznokcie i włosy – lepiej pielęgnują nasze ciała, nie oblepiają, nie niszczą. Często jednak wśród naturalnych produktów brakuje jednego – pasty do zębów. Ona również powinna być naturalna! Dlaczego?

Zdrowa pasta bez fluoru

W zdecydowanej większości past do zębów znajduje się fluor – wiele osób myśli, że to dobrze, ponieważ wmawia się nam, że fluor jest potrzebny do ochrony zębów przed bakteriami. Niestety, nikt nie wspomina, że zbyt duża ilość fluoru (a właśnie taka zwykle trafia do naszego ciała, ponieważ fluor dociera do nas także w pożywieniu) jest już dla owego zdrowia groźna. Nadmiar fluoru powoduje skutek odwrotny – brązowe przebarwienia na zębach i ich szybsze niszczenie. Fluor w nadmiarze powoduje raka, deformacje kręgosłupa, alergie, problemy z tarczycą, przenika przez łożysko do płodu, powoduje problemy ze stawami – i nie tylko. Dlatego właśnie w większości past dla najmniejszych dzieci nie ma fluoru – ale jest on już w pastach dla kilkulatków. Co prawda w małej ilości, ale o nadmiar nietrudno.

W pastach ze zwykłych hipermarketów, dostępnych w masowej produkcji jest również mnóstwo innych chemikaliów. A przecież – jak pokazały badania – dla zdrowia zębów najważniejsza jest dieta. Można mieć zdrowe żeby używając naturalnych produktów, znanych ze swojego zbawiennego wpływu na nie. Nie muszą to być środki chemiczne.

A może pasty naturalne?

Niestety, zazwyczaj kosmetyki, które możemy zdobyć w zwykłych sklepach wyprodukowane są w takim a nie innym składzie dlatego, że chemia jest tańsza od naturalnych wyciągów i kremów. Imitujemy więc przyrodę przy użyciu chemii. Działanie jest podobne, ale jednak faszerujemy siebie i swoje ciało chemią – a przecież można korzystać z leczniczych darów natury. Naturalne pasty do zębów zawierają między innymi miętę, sól morską i mirrę – są ziołowe, pięknie pachną, czyszczą i odświeżają.

Kto pragnie znaleźć w sieci miejsce, gdzie zakupi tworzone w naturalny sposób z naturalnych składników pasty do zębów i inne kosmetyki (oraz zdrową żywność), powinien odwiedzić internetowy Sklep Efavit. Najlepsze probiotyki, szampony, farby, kremy, herbaty, produkty zbożowe, bakalie, produkty słodzące i wiele innych rzeczy – wszystko znajdziecie w ofercie sklepu.