Naprawy powypadkowe – jaki warsztat wybrać?

Wypadek czy stłuczka może się przydarzyć każdemu. Nawet najbardziej ostrożny kierowca nie jest w stanie uniknąć podobnego zdarzenia na drodze, bowiem niekoniecznie musi ono wynikać z jego winy.

Przewidzieć ruchów innych kierowców się nie da, natomiast warunki pogodowe czy brak wyobraźni innych wystarczą, by stanąć przed wyborem, którego każdy chce uniknąć, mianowicie warsztatu, który dokona naprawy samochodu. Tych jest naprawdę bardzo wiele, dlatego podjęcie decyzji nie należy do łatwych zadań. Szczególnie że nie każdy warsztat samochodowy jest rzetelną firmą.

Naprawa po wypadkach jest o tyle specyficzna, że wymaga bardzo kompleksowego podejścia. uszkodzenia mogą być różne. Niekiedy jedynie lakier jest zadrapany, a sama blacha nie została nawet odkształcona. W innych sytuacjach uszkodzone są również wewnętrzne części samochodu znajdujące się pod maską, jak np. chłodnica, która często wymaga wymiany z uwagi na swoją stosunkową niewielką wytrzymałość. Dlatego tak ważne jest, by warsztat, który się wybrało, kompleksowo wykonywał naprawy powypadkowe. Oznacza to, że powinien mieć własnego lakiernika lub przynajmniej kogoś, z kim ma podpisaną umowę, a także blacharza i mechaników. Równie istotne jest, jak szybko warsztat jest w stanie zdobyć potrzebne części, czyli jak dobrze przebiega jego współpraca z dostawcą.

W przypadku napraw powypadkowych warto przyjrzeć się również wartości dodanej, jaką jest udostępnienie samochodu zastępczego. Niektóre naprawy wymagają bardzo długiego czasu, bo i zakres szkody jest znaczący. W takich sytuacjach auto zastępcze okazuje się koniecznością. Możliwość korzystania z niego do czasu odebrania własnego, już naprawionego samochodu, jest w tej sytuacji bardzo istotną kwestią. Dzięki temu nie pojawiają się trudności komunikacyjne.

Tym, na co niekoniecznie zwraca się uwagę, jest możliwość wykonania naprawy bezgotówkowej. Część warsztatów oferuje pobranie zapłaty za wykonaną naprawę bezpośrednio od ubezpieczyciela. Jest to bardzo dobre wyjście dla wszystkich tych, którzy chcą uniknąć formalności. W takich sytuacjach wystarczy zgłosić szkodę, a całą resztą zajmuje się już warsztat, który kontaktuje się z ubezpieczycielem, a następnie szacuje koszt naprawy i pieniądze pozyskuje bezpośrednio z firmy ubezpieczeniowej. Jest to bardzo szybkie wyjście, chociaż niekoniecznie polecane dla wszystkich.