Najczęstsze problemy ze spłuczką – czy umiesz sobie poradzić?

top_jak_naprawic_cieknaca_spluczkeDrobne awarie instalacji hydraulicznej w domu można naprawić samemu. Bardzo częstym problemem jest nieprawidłowe działanie spłuczki WC. Warto wiedzieć, jak zabudowana jest spłuczka, co może się w niej zepsuć, jak rozpoznać uszkodzone miejsce i w jaki sposób sobie z tym poradzić.

Jak działa spłuczka?

Zanim zabierzemy się za naprawę uszkodzonej spłuczki, musimy wiedzieć, jak jest ona zbudowana i na jakiej zasadzie działa. Otóż jest to bardzo proste urządzenie, złożone z dwóch zaworów – zaworu spłukującego i zaworu napełniającego. Są one wprawiane w ruch siłą grawitacji oraz siłą wyporu cieczy. Zawór napełniający, jak sama nazwa wskazuje, doprowadza wodę do zbiornika; jego zamknięcie stanowi ramię z pływakiem, które unosi się pod wpływem wzrastającego poziomu wody i tym samym zamyka zawór. Zawór spłukujący zamykany jest pod wpływem ciśnienia wody. Istotnym jego elementem jest dzwon, odpowiedzialny za dociskanie zaworu.

Najczęstsze przyczyny problemów ze spłuczką

Skoro znamy już budowę i zasadę działania spłuczki, możemy przyjrzeć się najczęstszym uszkodzeniom tej instalacji. Pierwszym z problemów jest nieszczelny zawór spłukujący. Jak rozpoznać tego rodzaju awarię? Jej efektem jest woda bez przerwy cieknąca do misy i fakt, że spłuczka nie może się do końca napełnić. Drugim problemem może być nieszczelny zawór napełniający – objawem tej awarii jest ciągłe napełnianie zbiornika spłuczki i uciekanie wody przez przelew awaryjny. Trzecia często występująca usterka to zła regulacja pływaka sterującego zaworem napełniającym. Może się również zdarzyć, że pływak jest nieszczelny lub uszkodzony. Nawet mała dziurka sprawia, że pływak tonie i przestaje spełniać swoją funkcję.

Samodzielna naprawa

Zastanawiasz się, jak naprawić spłuczkę? Zacznijmy od naprawy pierwszej wymienionej awarii, to jest nieszczelnego zaworu spłukującego. Pierwszym krokiem po zdiagnozowaniu problemu będzie odcięcie dopływu wody do spłuczki oraz opróżnienie zbiornika. Następnie należy rozmontować dzwon – mechanizm ten trzeba w tym celu lekko przekręcić w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Dzięki temu możemy teraz sprawdzić stan uszczelki pod dzwonem. Bardzo często to właśnie ona jest przyczyną awarii. Uszkodzoną uszczelkę wymieniamy na nową, po czym montujemy dzwon w pozycji wyjściowej. Może też okazać się, że uszkodzony jest cały mechanizm dzwonu i konieczne będzie przeprowadzenie jego gruntownej naprawy. Drugi problem, nieszczelny zawór napełniający, również naprawiamy zaczynając od odłączenia dopływu wody. Po zdjęciu pokrywy spłuczki odłączamy wężyk doprowadzający wodę. Następnie przystępujemy do wykręcenia całego mechanizmu, wraz z ramieniem, które zazwyczaj stanowi jego integralną część. Uszkodzone urządzenie zastępujemy nowym, które montujemy pamiętając o uszczelkach. Po podłączeniu wężyka i zamontowaniu pokrywy możemy przetestować działanie systemu. Trzeci rodzaj awarii wymaga regulacji ramienia z pływakiem lub też wymiany tego elementu na nowy.

Drobne problemy ze spłuczką nie są wbrew pozorom trudne do naprawienia. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się budowie mechanizmu, zdiagnozować problem, po czym wymienić zużyte uszczelki lub inne elementy urządzenia.