Na wczasy do Augustowa

5721531543_ae999d2e30_bAugustów – miasto w województwie podlaskim, założone w 1550 roku i ulokowane pomiędzy 7 jeziorami, przy najkrótszej rzece na świecie oraz otoczone z 3 stron Puszczą Augustowską. Idealne miasto na wakacje, ferie, urlop, a nawet na wypad weekendowy. Wiele osób pragnie tam wyjechać, lecz nie wie co warto zwiedzić i gdzie można się zatrzymać. Oto kilka porad dla zainteresowanych.

Augustów – lokalizacja

Do Augustowa warto jechać na dłużej, ażeby nie tylko zwiedzić samo miasto i okolice, ale również wybrać się któregoś dnia do sąsiednich państw. Z miasta jest jedynie 35 kilometrów do Białorusi, 37 kilometrów na Litwę oraz około 60 kilometrów do Rosji. I choć na wjazd do Rosji oraz na Białoruś potrzebujemy paszportów i wiz, na Litwę można pojechać bez problemu – a tamtejsze, urokliwe zakątki na pewno zapadną nam w pamięć.

Z uwagi na fakt, że Augustów leży na terenie Zielonych Płuc Polski musimy sobie zostawić czas na swobodne pooddychanie tamtejszym powietrzem. Już po kilku dniach pobytu czujemy się wyraźnie lepiej – płuca się oczyszczają, a z organizmu usuwane są nadmiary toksyn. Lżej nam się oddycha i mamy wyraźnie więcej energii. Tereny są zresztą uznane za uzdrowisko, gdzie powinien pojechać na urlop każdy, kto cierpi na choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, naczyń obwodowych oraz osteoporozę. Świetnie będą czuli się tam zarówno zwolennicy aktywnego wypoczynku, jak i amatorzy spokoju i relaksu na łonie przyrody. Po położonych w pobliżu jeziorach oraz Kanale Augustowskim można swobodnie pływać – wynajmując kajaki czy narty wodne. Można również opalać się na położonych przy nich plażach i zwiedzać liczne zabytki.

Augustów – zabytki i pensjonaty

Zatrzymać można się w ośrodkach turystycznych i wypoczynkowych, rozlokowanych w Augustowie i okolicach. Świetny jest na przykład Pensjonat Vita. Wczasy na Mazurach – spędzone w nim – będą niezapomniane. Do licznych atrakcji samego miejsca należy nie tylko urokliwa przyroda naokoło, lecz również basen, siłownia, sauna, sala fitness i gabinet masażu, z których mogą korzystać klienci pensjonatu. Specjalnie dla nich został on rozbudowany o kompleks SPA & WELLNESS. Można tam pojechać także na wczasy odchudzające – o specjalnej ofercie można przeczytać na stronie firmy.

A co zwiedzać w Augustowie? Do zabytków należy centrum miasta, Kanał Augustowski, park miejski, historyczne kamienice, Muzeum Ziemi Augustowskiej, Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, XIX-wieczne Koszary i wiele innych, zabytkowych atrakcji.

Fot: Flickr/Grzegorz Jereczek