Na czym polega terapia światłem?

eye-1010677_1280Bez światła człowiek nie mógłby żyć, podobnie jak i wiele roślin i zwierząt na ziemi. Światło sprawia, że czujemy się lepiej i mamy pozytywne nastawienie do życia. Wykorzystywane jest ono również w medycynie. W jaki sposób fototerapia, czyli leczenie światłem oddziałuje na ludzki organizm? Czy rzeczywiście ma ona właściwości lecznicze?

Podstawy światłoterapii

Leczenie światłem nazywane jest światłoterapią lub częściej fototerapią. Opiera się na poprawie stanu organizmu człowieka za pośrednictwem światła różnego pochodzenia. Nie od dziś wiadomo, że na przykład światło słoneczne jest nam niezbędne do życia. Pod wpływem promieniowania słonecznego w skórze wytwarzana jest cenna witamina D, która wpływa na wzmocnienie kości i stawów. Automatycznie, promienie słoneczne pozwalają zapobiegać krzywicy. Poprawiają stan skóry przy różnych schorzeniach dermatologicznych jak i nastrój, lecząc m.in. depresję.

W warunkach klinicznych współczesna terapia światłem nie wykorzystuje naturalnego promieniowania słonecznego, ale barwne filtry, które kieruje się w stronę pacjenta w celu leczenia takich chorób jak:

  • depresja,
  • dolegliwości wątrobowe,
  • dolegliwości żołądkowe,
  • nadciśnienie,
  • cukrzyca,
  • schorzenia dermatologiczne.

Jak to działa?

Światło kierowane na skórę pacjenta może pobudzać organizm do naturalnej regeneracji. Stymuluje ono także przemianę materii, poprawia krążenie krwi w całym ciele oraz wzmacnia układ immunologiczny człowieka. Trwałe prowadzenie światłoterapii może przynieść wiele korzystnych skutków pacjentowi – wpływa na uregulowanie trybu snu, pobudza wydzielanie hormonów i enzymów, przyspiesza przepływ krwi i reguluje poziom cukru.

Leczenie światłem stosuje się od wielu lat na całym świecie, w tym również i w Polsce. Do tego celu między innymi stosowane są urządzenia zaliczane do Systemu Terapii Światłem BIOPTRON –  produkowane w Szwajcarii. W Polsce takie produkty medyczne oferuje m.in. sklep Zepter Bioptron. Mogą one z powodzeniem być wykorzystywane w szpitalach, w specjalistycznych przychodniach, na oddziałach rehabilitacji, w salonach kosmetycznych czy w centrach sportowych, a nawet przez prywatnych użytkowników. Służą do leczenia światłem, co prowadzi do lepszego i szybszego gojenia się ran i uśmierzania bólu. Aparaty do zastosowania w warunkach domowych pozwalają na kontynuowanie terapii światłem poza szpitalem czy przychodnią, co zwiększa pozytywne efekty, jakie dzięki niej można uzyskać u pacjenta.