Mitsubishi, historia marki

Mitsubishi to marka, która kojarzona jest oczywiście z produkcją aut. Nie każdy jednak wie, że początkowo jej działalność opierała się na czymś zupełnie innym. Początki tej firmy sięgają już II połowy XIX wieku.

Jak przedstawia się historia Mitsubishi?

Początek marki (jeszcze w nieco innej formie) datuje się na rok 1870, kiedy to Yataro Iwasaki w Japonii założył kompanię żeglugową o nazwie Tsukomo Showkai. W 1873 roku nazwa ta zmieniona została na Mitsubishi Shokai. Samo słowo Mitsubishi (pochodzące z języka japońskiego) oznacza trzy diamenty (stąd logo marki). Początkowo firma była przedsiębiorstwem transportowym, zajmującym się żeglugą morską. W kolejnych latach zaczęła jednak poszerzać swą działalność: wydobywając surowce (inwestując w kopalnie węgla i miedzi), budując stocznie remontową i wchodząc na rynek usług pocztowych, a wreszcie zakładając własne banki. Już po kilku latach firma Mitsubishi stała się przedsięwzięciem dochodowym, działając na wielu polach:
– handlu międzynarodowego,
– usług bankowych,
– usług optycznych,
– projektowania oraz budowy samolotów,
– produkcji części zamiennych do samochodów osobowych.
Sama produkcja samochodów zaczęła się firmie w w I połowie XX wieku, kiedy to dokładnie w 1917 wyprodukowano pierwsze auto osobowe: Mitsubishi Model A (w liczbie zaledwie 22 egzemplarzy). W 1918 roki powstała zaś ciężarówka T1. Później, na kolejnych kilkanaście lat przerwano wtedy produkcję samochodów, choć ciągle trwały prace nad udoskonalaniem poszczególnych podzespołów. Dzięki temu w 1931 roku Mitsubishi konstruuje własny silnik diesla, trzy lata później udaje się skonstruować także prototyp auta z napędem na cztery koła (z oznaczeniem PX33). W czasie II Wojny Światowej firma zajmowała się zaś wytwarzaniem samolotów na potrzeby japońskiej armii.

Działalność Mitsubishi po II Wojnie Światowej

Wtedy to koncern Mitsubishi podzielony został na ponad sto małych firm (gdzie tylko część związana była z branżą motoryzacyjną). Do ponownej koncentracji doszło dopiero w połowie lat 50. W powojennych latach nie produkowano aut osobowych, ale użytkowe. Dopiero w 1960 roku z fabryki Mitsubishi wyjechał model 500, czyli samochód niewielkich rozmiarów, wyposażony w półlitrowy silnik benzynowy o mocy zaledwie 20 KM. W 1962 roku na rynek wprowadzono model Colt 600, a następnie Colt 800. Sprzedażowy sukces sprawia zaś, że w 1970 roku wydzielona zostaje spółka Mitsubishi Motors Corporation, której głównym zadaniem staje się produkcja samochodów (i ich części). Od tamtego czasu marka regularnie produkuje samochody, w międzyczasie podejmując współpracę m.in. z Chryslerem czy z Volvo. Nie można jednak zapominać, że do dzisiejszego dnia zakres działalności przedsiębiorstw, które składają się na grupę Mitsubishi jest niezwykle szeroki. Pod szyldem marki działa oczywiście producent samochodów osobowych, ale także: wytwórnia lotnicza, producent automatyki przemysłowej, zakłady zbrojeniowe oraz przemysł telekomunikacyjny, farmaceutyczny i ciężki (huty oraz stocznie).

Autor artykułu Biuro techniczno Handlowe www.bthfast.pl