Michał Paca na temat kreatywności w recyklingu

Recykling pozwala oszczędzić zasoby naturalne i zredukować ilość odpadków gromadzących się na wysypiskach śmieci. Odzyskiwanie surowców to nie tylko segregacja śmieci, ale też możliwość stworzenia praktycznych i oryginalnych przedmiotów codziennego użytku.

Odzyskiwanie surowców to troska o środowisko

– Doświadczenie europejskie pokazuje, że recykling nie działa, w tym sensie, że my słabo zbieramy te odpady i nie dotyczy to tylko nas Polaków, bo problem z tym mają nawet bardziej zdyscyplinowane społeczeństwem takie jak niemieckie albo norweskie – przyznaje Michał Paca, ekolog i ekspert branży gospodarki odpadami. Recykling ma ograniczyć zużycie surowców naturalnych i zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. Obowiązek odzyskiwania surowców wtórnych nie leży wyłącznie na barkach przedsiębiorców, ale obliguje każdego. Segregacja śmieci ma zredukować ilość śmieci, jakie gromadzą się na wysypiskach, ale też jest szansą stworzenia oryginalnych akcesoriów codziennego użytku z przedmiotów, które na pierwszy rzut oka, mogą wydawać się bezużyteczne.

Kreatywny recykling

Plastikowe butelki, szklane pojemniki, kartony po mleku, niepotrzebne łyżki, mogą zyskać „nowe życie” w naszych domach. Przedmioty wykonane samodzielnie, tzw. DIY, sprawiają, że wnętrza domów są bardziej oryginalne i mają indywidualny charakter.

Przedmioty codziennego użytku z recyklingu

Własnoręcznie wykonane doniczki, lampy, wazony czy pojemniki do przechowywania wykonanie z niepotrzebnych już przedmiotów codziennego użytku to szansa na puszczenie wodzy fantazji i wyraz troski o środowisko.

  • Żyrandol z kartonów po mleku

Kartony po mleku dokładnie opłucz i wytnij z nich pięciocentymetrowe pasy. Z pasków, ułożonych srebrną stroną do zewnątrz, złóż trójkąty. Silikonowym klejem na gorąco sklej trójkąty w sześciokąty. Z sześciokątów stwórz kulę, do której włożysz oprawę z żarówką. Recyklingowa lampa pasuje, np. do wnętrz w stylu futurystycznym i art deco.

  • Pojemnik z butelek plastikowych

Za pomocą ostrych nożyczek odetnij dna dwóch identycznych butelek plastikowych (na wysokości ok. 5 cm od podstawy butelki). Silikonowym klejem lub zszywaczem przyczep do krawędzi odciętych denek suwak błyskawiczny – jedną część suwaka do krawędzi jednej podstawy a drugą do drugiej. Pojemnik może służyć, np. jako pudełko na śrubki lub guziki.

  • Świecznik z łyżek

Niepotrzebna chochla może pełnić funkcję rustykalnego świecznika. Za pomocą wiertarki z cienkim wiertłem wywierć niewielki otwór w rączce łyżki, tak aby można było zawiesić ją na goździku na ścianie. Łyżkę pomaluj na jednolity kolor, np. biały lub miętowy, a na rączce zawiąż kokardkę z jasnej kwiecistej wstążki. Łyżkę zawieś na ścianie. Do wypukłej części chochli wstaw okrągłą świeczkę typu podgrzewacz.