Metody bindowania dokumentów

Bindowanie pozwala połączyć wiele kartek i scalić je w konstrukcję przypominającą książkę. Doskonale sprawdza się ono nie tylko podczas oprawiania prac dyplomowych czy zaliczeniowych, ale także w firmach. Luźne arkusze dokumentów można połączyć w całość, dzięki czemu o wiele łatwiej jest je przeglądać i utrzymać wśród nich porządek. Nic więc dziwnego w tym, że bindownice stają się coraz popularniejszym wyposażeniem biur. W branży poligraficznej stosuje się kilka metod bindowania. Jakie mają one wady i zalety? I którą najlepiej wybrać?

Bindowanie plastikowe

plastikowe Najpopularniejszym rodzajem bindowania jest łączenie kartek za pomocą specjalnych grzbietów (grzebieni). Jako łącznik wykorzystuje się plastik, który jest niedrogi, a zarazem pozwala trwale i estetycznie scalić dokumenty. Połączone arkusze najczęściej trafiają do miękkich okładek. W ten sposób można połączyć kartki w różnych formatach. Metoda sprawdza się zarówno do bindowania kilku czy kilkunastu arkuszy, jak i do scalenia wielu stron.
Zaletą bindowania plastikowego jest możliwość szybkiego stworzenia estetycznej dokumentacji. Kartki można rozkładać na prosto (wygodniej niż klejone książki). Można je również rozłączyć, aby dodać kolejny dokument lub odłączyć jedną z kartek.
Wadą tego sposobu bindowania jest to, że kartki są podziurkowane, a częste przeglądanie dokumentu może je zniszczyć.

Bindownice do wykonywania grzbietów plastikowych mają ceny uzależnione od wielkości urządzenia, ilości kartek, które chcemy scalić za jednym razem, grubości arkusza do oprawy, możliwość regulowania marginesu.

Tańsze urządzenia do domu czy małego biura można kupić już za około 200 – 500 zł. Profesjonalne bindownice do punktów ksero kosztują około 3000 – 5000 zł. Plastikowe grzbiety do bindownic można kupić już za około 20 zł.

Bindowanie kanałowe

Bindowanie kanałowe polega na zaciśnięciu kartek i okładek w specjalnym metalowym kanale. Takie bindownice pozwalają wykonać bardzo estetyczną dokumentację, kartki nie są dziurkowane czy klejone, od kanału oddzielają je okładki. Dokumentację można układać pionowo obok firmowych segregatorów. Po rozbindowaniu dokumentów można normalnie używać.

Ceny bindownic kanałowych zaczynają się już od 1500 zł.

Bindowanie termiczne

Bindowanie termiczne wykonywane jest na ciepło. Do scalania kartek nie wykorzystuje się plastikowych grzbietów czy metalowych kanałów. Ta metoda oprawiania jest bardzo prosta. Kartki należy równo ułożyć w okładce i umieścić cały plik w bindownicy. Klej umieszczony w grzbiecie okładki nagrzeje się i sklei arkusze.
Zaletą tej metody jest uzyskanie estetycznych, eleganckich konstrukcji. Kartki nie wypadają, całość jest płaska i lekka. W ten sposób można połączyć nawet 500 arkuszy. Bindowanie trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Jest to jednak metoda trwała – kartki są sklejone ze sobą i okładką, dlatego nie można rozbindować dokumentacji.

Podstawową bindownicę termozgrzewalną można kupić już za około 150 zł, okładki kosztują nieco ponad 20 zł za 25 sztuk.

Bindowanie zwojowe/spiralowe

spiralneBindowanie zwojowe (spiralne) polega na scaleniu kartek za pomocą specjalnej, wkręcanej spirali. W ten sposób można łączyć blok o grubości do 46 mm (około 140 kartek). Dostępne są bindownice z napędem ręcznym lub spiralnym.
Bindownice do zszywania bindą spiralową kosztują od około 1500 do 4 tysięcy zł.

 

 

Bindowanie drutowe

drutowePopularną metodą jest także bindowanie drutowe. Jest to trwały sposób łączenia kartek. Pozwala on scalić maksimum do 112-120 arkuszy papieru. Okładki łączy się z kartkami metalowymi grzbietami. Zaciśnięcie arkuszy pozwala stworzyć estetyczną, trwałą dokumentację. Kartek nie da się jednak wyjmować, ale można je obracać nawet o 360 stopni (to ułatwia kserowanie poszczególnych arkuszy).

Bindownicę drutową można kupić już za 450 zł (napęd ręczny). Droższe urządzenia z napędem elektrycznym kosztują nawet 10 tys. zł.

Wszystkich zainteresowanych zakupem bindownicy lub innego urządzenia biurowego zapraszamy do sklepu internetowego SoloKolos.pl