Medycyna estetyczna? – zasięgnij konsultacji medycznej

medycyna-estetycznaPrzed każdym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, bezwzględnie należy przeprowadzić konsultację medyczną.

Wybór lekarza zazwyczaj jest największym problemem każdego pacjenta. Jedni kierują się ceną, inni stażem zabiegowym, jeszcze inni popularnością. Najlepiej zaś wybierać lekarza pod katem jego specjalizacji oraz ogólnej opinii o jego zabiegach.

Obecnie w każdym dużym mieście jest 2-3 lekarzy medycyny estetycznej. Zazwyczaj są to lekarze o specjalizacji dermatologicznej, chirurdzy, stomatolodzy, a ostatnio coraz częściej ginekolodzy.

Zatem kogo wybrać? Przed każdą poważną decyzją zabiegową należy dowiedzieć się więcej o danym problemie, który chcemy poprawić. Jeżeli od wielu lat męczą nas przebarwienia na skórze, udajmy się na konsultacje dermatologiczne. Jeżeli pragniemy liftingu szyi – skonsultujmy ten problem z chirurgiem. Bardzo często problemem są zmarszczki w okolicach ust, które powstają w wyniku złego zgryzu, w tym przypadku zaleca się konsultacje stomatologiczną.

Przed udaniem się na konsultacje medyczne, warto również zapoznać się z podstawowymi pojęciami jak: mezoterapia, nici PDO, wypełniacz czy toksyna botulinowa. Gdy pacjent, chociaż w małym stopniu zna narzędzia i zabiegi z zakresu medycyny estetycznej znacznie łatwiej jest przeprowadzić pełną i świadomą konsultację.

Równie ważne, co przygotowanie teoretyczne jest przygotowanie naszej historii medycznej. Prywatni lekarze medycyny estetycznej nie mają wglądu w naszą historię medyczną, nie znają naszych chorób, ani zabiegów przeprowadzonych w przeszłości. Dlatego niezwykle ważne jest przygotowanie sobie nazw leków oraz przypomnienie, jakie choroby przewlekłe nas dotyczą lub mogą dotyczyć ze względu na obciążenie genetyczne.

Pamiętajmy, że idąc na konsultację medyczną musimy być szczerzy i mówić prawdę o naszym stanie zdrowia. Zatajenie choroby przewlekłej, ciąży, leków psychotropowych czy nawet bagatelizowanie drobnej infekcji bakteryjnej może mieć wpływ na wystąpienie powikłania pozabiegowego, za które będziemy mogli winić jedynie siebie!

Konsultując zabieg medyczny pamiętaj, aby poruszyć temat pielęgnacji codziennej, zdarza się, że twój krem na trądzik lub leki, które zażywasz mogą spowodować np. poparzenie po peelingach. Niektóre substancje, które zawiera krem na trądzik potęgują działanie złuszczające niektórych kwasów.

Jeżeli po konsultacji uznasz, że wiesz jaki zabieg chcesz wykonać i decydujesz się na tego lekarza, pamiętaj o zrobieniu zdjęcia przed i po. Bardzo często taką możliwość oferuje sam lekarz, który będzie w stanie wykonać zdjęcie przy pomocy dobrego aparatu w powtarzalnych warunkach świetlnych. Wielu pacjentów wykazuje niezadowolenie po zabiegu w pierwszych tygodniach. Często wynika to z faktu, iż nie zauważymy intensywnych zmian na naszej skórze, ponieważ postępują one trwale w trybie ciągłym przez ostatnie 3 tygodnie. W takim przypadku najlepiej widać różnicę na zdjęciach.