Meble skórzane vs. meble tapicerowane

leather-sofa-186636_1280Wybór mebli na rynku jest naprawdę duży – meble skórzane, tapicerowane, w przeróżnych wariantach kolorystycznych i modelach. Które z nich cieszą się największą popularnością? Jeśli by tak porównać meble tapicerowane z tymi skórzanymi to które z nich będą lepsze? Spójrzmy na wady i zalety mebli tapicerowanych i skórzanych, ich solidność, praktyczność, ceny i wszystko co z nimi związane.

Meble skórzane z pewnością należą do tych ponadczasowych, które zawsze i wszędzie są modne – niezależnie od obowiązujących trendów czy nowości. Naturalna skóra jest uosobieniem luksusu i klasy. Meble tapicerowane zaś projektowane są według obowiązującej mody na wzory i trendy. Po roku od kupna może się więc, że wzór wybrany ma meblu tapicerowanym jest już tym niemodnym i kiczowatym. Znacznie więc bezpieczniej będzie zakupić mebel skórzany, który jest meblem zawsze modnym i ponadczasowym.

Co jest więc bardziej praktyczne w użytkowaniu – skóra czy materiał?

Wszystko oczywiście zależeć będzie od użytkowania i od indywidualnych upodobań. Ci natomiast, którzy liczą się z zamiarem zakupu mebli tapicerowanych muszą się również liczyć ze specjalistycznym czyszczeniem, które nie kosztuje mało. Zabrudzenia i plamki na materiale nie jest łatwo usunąć, zwłaszcza domowymi sposobami. W przypadku skóry sytuacja jest dużo prostsza – skórę możemy umyć specjalnymi preparatami do tego przeznaczonymi, wilgotną szmatką czy chociażby mokrą chusteczką. Ze względu na jej śliską powierzchnię zmywalność zabrudzeń nie sprawia problemów, co wiąże się z łatwą i nieuciążliwą pielęgnacją.

Niestety skóra ma też swoje wady. W lato pozostawiona na słońcu bardzo się nagrzewa, a w zimie wręcz odwrotnie. Sytuacja zupełnie inaczej wygląda w przypadku materiału, który nie nagrzewa się pozostawiony na słońcu.

Przy podejmowaniu decyzji o meblach skórzanych również musimy się liczyć z wyższą ceną. Naturalna skóra nie należy do najtańszych i z pewnością jest dużo droższa od tradycyjnego materiału. Chcąc zakupić meble skórzane i nie chcąc wydawać na nie niebotycznej kwoty możemy zdecydować się na skórę ekologiczną, która jest dużo tańsza od tej naturalnej. Oczywiście jej jakość jest dużo gorsza, ale wyglądem i ceną z pewnością kusi nie jednego klienta.

Tapicerowana sofa rzadko kiedy wytrzymuje kilkanaście lat. Zazwyczaj po kilku latach musimy zainwestować w zmianę tapicerki lub zakupić nowy mebel, bo z racji na częste i intensywne użytkowanie materiał ulega szybszemu zniszczeniu. Skóra naturalna należy do tych materiałów, które przez swoją strukturę i jakość są materiałami niemalże niezniszczalnymi. Z biegiem lat oczywiście pojawiają się defekty typu przetarcia czy niewielkie pęknięcia, które mimo wszystko uważane są za zaletę.

Zastanawiając się jaki mebel kupić – tapicerowany czy skórzany – powinniśmy zastanowić się, na czym nam tak naprawdę zależy – na modzie, solidności wykonania czy na niezbyt wysokiej cenie. Oczywiście jedne i drugie cieszą się bardzo dużą popularnością, a wybór jest tylko i wyłącznie uzasadniony indywidualnymi wymaganiami i potrzebami.

Publikację przygotowała firma Mega Meble, oferująca meble w Warszawie w atrakcyjnych cenach.