Meble do biura

dorian-gabinet7Wyposażenie biura w meble to zadanie wymagające nie tylko gustu, ale również znajomości przepisów. Artykuł przybliża temat mebli biurowych od strony wymagań określonych przepisami.

Kiedy firma przystępuje do urządzania biura, sprawa zawsze zejdzie na kwestie wyboru mebli. To oczywiste, że ładnie urządzone biuro, piękne meble to wizytówka firmy. Meble muszą być estetyczne, wygodne, trwałe, ale to nie wszystko. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że meble również muszą spełniać wymagania określone w przepisach. Są to wymogi z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, a dotyczą stanowiska pracy przy komputerach. Praktycznie każde stanowisko pracy biurowej wiąże się z praca przy komputerze, więc przepisy te warto znać i stosować.

Skąd wynika to szczególne zainteresowanie twórców prawa pracą, która przez lata uchodziła za lekką? Okazało się, że to przekonanie jest błędne, a praca siedząca bardzo mocno oddziałuje na organizm człowieka. Dotyczy to głównie obciążeń kręgosłupa, które mogą być kilkakrotnie większe niż w pozycji stojącej. Dostrzegli to lekarze i naukowcy, którzy opisali pewne prawidłowości wynikające z zasad ergonomii, a z czasem ta wiedza przełożyła się na ustanowienie przepisów dotyczących mebli biurowych.

Meble, które maja największy wpływ na organizm człowieka to krzesła biurowe, a wymagania w stosunku do nich są najbardziej rygorystyczne. Przede wszystkim krzesło biurowe musi mieć możliwość obrotu o 360 stopni, przesuwania na kółkach, a podpora powinna mieć co najmniej 5 ramion. Siedzisko i oparcie powinny być wyprofilowane zgodnie z kształtami ciała (nóg i pleców). Krzesło biurowe powinno mieć regulowaną wysokość siedziska, aby stopy były swobodnie oparte na podłodze. Nie zawsze jest to możliwe, więc wówczas należy zapewnić podnóżek. Podłokietniki powinny być regulowane i umożliwiać swobodne oparcie łokci. To są oczywiście wymagania minimalne i producenci foteli robią w tym zakresie znacznie więcej.

Zajmowanie prawidłowej pozycji siedzącej w czasie pracy to nie tylko kwestia biurowego fotela, ale również stołu. Idealny zestaw to taki, w którym stół ma regulowaną wysokość. Wtedy można regulacją wysokości stołu oraz siedziska zapewnić możliwość zachowania prawidłowej postawy. Najpierw regulujemy wysokość siedziska, aby przyjąć prawidłową pozycję nóg, potem regulujemy wysokość stołu, aby łokcie były na wysokości blatu. Niestety regulowane stoły to nadal rzadkość, więc pozostaje tylko regulacja wysokości siedziska krzesła biurowego i posiłkowanie się podnóżkiem. Powierzchnia stołu musi być odpowiednio duża, aby postawić monitor i położyć klawiaturę, mysz i wszystkie dokumenty niezbędne do pracy. Bardzo ważne jest ustawienie monitora – odległość od oczu, wysokość, pochylenie. Najlepiej zrezygnować z uchwytów stojących i zastosować wysięgniki mocowane do blatu. Łatwiej wówczas o ustawienie monitora i odzyskujemy dużo miejsca na blacie.

Krzesła konferencyjne (stacjonarne) nie są obciążone takimi wymogami, ponieważ są używane sporadycznie. Nie mają praktycznie żadnej regulacji, nie są obrotowe i nie przesuwają się na kółkach. Są wygodne, bo to taki wymóg, o którym decyduje klient w momencie zakupu. Krzesła konferencyjne są znacznie tańsze od krzeseł biurowych, głównie z powodu rezygnacji z mechaniki regulacyjnej. Jedyne udogodnienie to pulpit do notowania mocowany do poręczy.

Na koniec informacja – wymagania wobec stanowiska pracy biurowej określono w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1.12.1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Warto odszukać te przepisy i zapoznać się z nimi. Muszą je spełnić pracodawcy, a jeśli pracujemy w domu, to przestrzegajmy ich dla własnego dobra. Te przepisy są znacznie bardziej obszerne niż zasygnalizowano w artykule. Jest tam kilka ciekawych zdań na temat oprogramowania, ale to już gratka dla dociekliwych.