Mazda 3: idealne auto do miasta

W klasie aut kompaktowych dużą popularnością cieszą się te produkowane przez koncerny motoryzacyjne z Japonii. Wśród nich na uwagę zasługuje między innymi Mazda 3.

Kilka słów o jej historii

Mazda 3 zjechała z taśm produkcyjnych w 2003 roku. Wcześniej została zaprezentowana w czasie targów motoryzacyjnych w Genewie. Była i jest pięciodrzwiowym hatchbackiem. Ale rok po premierze japoński koncern zaprezentował także sedana. Trzy lata po premierze Mazda 3 przeszła niewielką metamorfozę. Zmieniona została pokrywa silnika, lifting przeszło także jej wnętrze. W 2004 roku w plebiscycie na Europejski Samochód Roku Mazda 2 zdobyła 2 miejsce.

Cechy charakterystyczne dla Mazdy 3

Mazda 3 została opracowana na płycie podłogowej. Została ona wymyślona wspólnie z konstruktorami Volvo i Ford. Jeżeli chodzi o wyposażenie to były dostępne 3 wersje:
Active;
Touring;
Exclusive.
Na standardowym wyposażeniu znalazł się system ABS, klimatyzacja, 4 poduszki powietrzne, wielofunkcyjna kierownica.. Przednie szyby oraz lusterka boczne są sterowane elektrycznie. Jak na wersję podstawową, wyposażenie jest więc bardzo bogate. Nadwozie jest lekkie i bezpieczne. Dzięki temu jazda Mazdą 3 to prawdziwa przyjemność. Rozstaw osi 270 centymetrów zarówno w wersji sedan jak i hatchback sprawia, że wnętrze auta jest wyjątkowo przestronne, zapewnia naprawdę bardzo komfortową jazdę. Auto doskonale trzyma się jezdni, prowadzi się je wyjątkowo płynnie. Do tego samochód jest bardzo zgrabny, prezentuje się idealnie – nic więc dziwnego, że za jego kierownicą bardzo często można zauważyć kobiety. Maksymalna pojemność bagażnika w sedanie to 675 litrów, w hatchbacku – 1272 (można ją uzyskać składając tylne siedzenia).Wnętrze Mazdy 3 jest nie tylko przestronne, ale także ergonomiczne. Wygodne, szerokie fotele sprawiają, że podróż jest bardzo przyjemna, a przede wszystkim bezpieczna. Do wyboru klienci mają Mazdy 3 z silnikiem benzynowym oraz Diesla.

Innowacyjne rozwiązania

Na rynku dostępna jest już trzecia generacja Mazdy 3. Znakiem rozpoznawczym jest atrapa chłodnica, która ma chromowaną poprzeczkę. Podobnie jak modele wcześniejsze, także Mazda 3 nowej generacji wyróżnia się bezpiecznym i lekkim nadwoziem. Zastosowano w niej technologie, które znacząco podnoszą komfort i bezpieczeństwo jazdy. To między innymi bardzo zaawansowany technologicznie system bezpieczeństwa i-ACTIVSENSE. Wykrywa on wszelkie niebezpieczeństwa na drodze, jest dla kierowcy dodatkowym zmysłem. Na uwagę zwraca drapieżna sylwetka auta – inspiracją do zaprojektowania jest sylwetki były dzikie, drapieżne koty. Cechą, która zasługuje na wyróżnienie jest stosowana tylko przez koncern Mazda technologia Skyactiv. Mazda 3 nowej generacji doskonale sprawdza się jako miejskie auto: system i-ELOOP pozwala na odzyskanie energii podczas hamowania, a funkcja i-STOP automatycznie wyłącza silnik podczas postoju. Auto zużywa więc mało paliwa. Duży plus należy się Maździe za pokładowy system rozrywki, który umożliwia komunikowanie się za pomocą wiadomości SMS i korzystanie z portali społecznościowych.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez wrobel.mazda-dealer.pl