Maszyny pakowania flow-pack

490-1W przemyśle opakowań wykorzystywanych jest wiele typów urządzeń do pakowania produktów z różnych branż. Bardzo znana jest między innymi technologia doy pack czy maszyny typu flow-pack. Maszyny pakujące typu flow-pack (HFFS) to najpowszechniejsze urządzenia przeznaczone do pakowania różnego rodzaju produktów w folię termozgrzewalną.

W przemyśle opakowań wykorzystywanych jest wiele typów urządzeń do pakowania produktów z różnych branż. Bardzo znana jest między innymi technologia doy pack czy maszyny typu flow-pack. Maszyny pakujące typu flow-pack (HFFS) to najpowszechniejsze urządzenia przeznaczone do pakowania różnego rodzaju produktów w folię termozgrzewalną.

Czym jest flow-pack?

Maszyny pakujące typu flow-pack mają szerokie zastosowanie przede wszystkim w pakowaniu produktów spożywczych i przemysłowych. Produkuje się je w technologii trzysilnikowej, są sterowanie w sposób elektroniczny. Wysoka jakość maszyn jest wynikiem zastosowania np. rolek zgrzewania wzdłużnego oraz zastosowania tzw technologii „no product no bag” z elektroniczną regulacją prędkości i innych parametrów. Dzięki maszynom pakującym flow-pack pakować można produkty w zasadzie o dowolnej długości. Poza tym maszyny tego typu są bardzo wydajne w obsłudze, gdyż można je ustawić w taki sposób aby pozwalały na pakowania artykułów pochodzących z całkiem różnych branż. Pakować można z górnym bądź dolnym podawaniem folii. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w małym, jak i dużym zakładzie przemysłowym.

Pakowanie poziome i pionowe

Urządzenia typu flow-pack pozwalają na pakowanie pionowe i poziome. Pakowanie poziome odbywa się w przypadku produktów ułożonych na tackach i punnetach bądź rzuconych luzem. Z kolei pakowanie pionowe dotyczy w zasadzie produktów świeżych bądź mrożonych w całości lub pokrojonych. Warto również pamiętać, że w przypadku pakowania pionowego trzeba zastosować specjalny dozownik.  Z kolei podczas pakowania poziomego produkty podawana są za pomocą podajnika wprowadzającego, który pracuje w poziomie.

Urządzenia pracujące poziomo

Poziome maszyny typu flow-pack przeznaczone są do pakowania produktów jednostkowych lub grupy produktów w torebki. Opakowania tworzone są z folii rozwijanej z rolki znajdującej się nad lu pod maszyną. Folia po odwinięciu zostaje ukształtowana w rękaw i zgrzewana wzdłużnie. W ten rękaw wsuwany jest produkt za pomocą podajnika. Na końcu następuje zgrzanie poprzeczne oraz odcięcie torebki. Długość opakowania można w zależności od potrzeb w łatwy sposób wyregulować. Podobnie jest z szerokością saszetki. Poziome urządzenia pracują z prędkością nawet do kilkuset opakowań na minutę. Można je dodatkowo wyposażyć w drukarkę do nadruku danych na folii bądź głowicę etykietującą do aplikowania etykiet samoprzylepnych. Wszystkie te rozwiązania oczywiście znacznie przyspieszają prace i ją ułatwiają.