Maszyny do popcornu – od maszyny parowej do elektryczności

1532-5Maszyny do popcornu to profesjonalne urządzenia gastronomiczne służące do przygotowywania prażonej kukurydzy czyli przysmaku, stanowiącego nieodłączny element wszelkiego rodzaju festynów oraz plenerowych imprez masowych. Popularne miejsce, w którym serwowany jest Popcorn to oczywiście również kino.

Pierwsza maszyna

Pierwsza maszyna do popcornu została stworzona w 1885 roku przez amerykańskiego wynalazcę Charles’a Cretors. To właśnie On  łącząc maszynę parową z rusztem do prażenia orzeszków, odmienił oblicze kulinarnego świata. Tym samym powstało urządzenie, które ewoluowało przez kolejne dekady wraz z następującymi po sobie etapami rozwoju technologicznego, osiągając tym samym obecną formę.

Współcześnie

Współczesne maszyny do popcornu nie korzystają już z tak archaicznych rozwiązań. Zasilane prądem elektrycznym i wyposażone w energooszczędny element grzewczy, pracujący z mocą w granicach 1600 – 1700 W, potrafią przygotować 5 do 6 kg prażonej kukurydzy na godzinę.

Urządzenia te tworzone są z wysokiej jakości materiałów, gwarantujących wytrzymałość oraz zapewniających długotrwałą eksploatację. Stal nierdzewna oraz szkło hartowane stanowią tu kluczowy element konstrukcji, zapewniając łatwość czyszczenia, bezpieczeństwo, odporność na korozję oraz na wszelakie uszkodzenia mechaniczne.

Ważnym elementem współczesnych maszyn do popcornu jest też podgrzewana płyta dolna lub też zależnie od modelu – witryna grzewcza. Dzięki nim uprażona kukurydza zachowuje stałą temperaturę, będąc cały czas gotową do spożycia.

Zasilanie prądem sprawia również, że urządzenia te są zdatne do użytku nawet w przypadku zaciemnionych miejsc. Dzieje się tak, gdyż dzięki zamontowanym żarówkom, maszyny do popcornu oferują użytkownikowi podświetlane wnętrze gabloty.

Kolejnymi z kluczowych elementów urządzeń do popcornu są garnek, oraz wysuwana szufladka wykonane ze stali szlachetnej. Pierwszy z wymienionych elementów jest tym, w którym to ziarna kukurydzy w konfrontacji z rozgrzanym olejem, zamieniają się w popcorn. Teflonowa powłoka garnka zapobiega przypalaniu się i przywieraniu uprażonej kukurydzy.

Drugi zaś element czyli wysuwana szufladka ułatwia konserwację całego urządzenia gdyż to właśnie tam gromadzą się resztki oraz nadmiar oleju. Szufladki można bardzo łatwo wysunąć po czym opróżnić je i obmyć wodą.

Podsumowanie

Maszyny do popcornu od blisko 2 wieków potrafią uświetnić swoją obecnością niejedno miejsce. Imprezy plenerowe, festyny, seanse kinowe itp. to okazje, podczas których najczęściej natkniemy się na tego typu urządzenia. Z punktu widzenia użytkownika posiadają one wiele zalet, a są nimi zarówno łatwość obsługi oraz wydajność jak i trwałość a także wygoda względem czyszczenia.

Tym zaś co na pewno skusi potencjalnych konsumentów popcornu jest fakt, że obecności maszyny zwykle towarzyszy też apetyczny zapach, wydzielany poprzez otwory wentylacyjne. Któż z nas choć raz w życiu nie uległ pokusie?

Urządzenia do popcornu oraz innego rodzaju sprzęt gastronomiczny i przemysłowy, znajdziemy w ofercie firmy Emaks na stronie http://emaks.pl/.