Masaże

Obecnie rozróżnia się wiele rodzajów i technik masażu. W zależności od przeznaczenia stosuje się masaże relaksacyjne, lecznicze, klasyczne, limfatyczne i wiele innych. Coraz większą sławą cieszą się również masaże mechaniczne, wykonywane na specjalistycznym sprzęcie. Tak czy inaczej, bez względu na rodzaj, pochodzenie czy nazwę, masaże mają na celu pobudzenie i usprawnienie funkcjonowania organizmu.

A jak wiadomo, dobry stan zdrowia warunkuje jednocześnie dobre samopoczucie.
Poszczególne techniki stosowane podczas masażu wpływają na konkretne procesy. Wykonując klasyczny masaż wykorzystujący kilka podstawowych technik: głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, wyciskanie, oklepywanie, wstrząsanie i wibrację, pobudzimy cały organizm do działania. Zabieg ten spowoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększy miejscową przemianę materii. Pobudzeniu ulegną również zakończenia nerwowe skóry i tkanek umiejscowione głębiej. Jednocześnie nastąpi rozluĽnienie mięśni oraz tkanek położonych pod skórą. Ponadto krew żylna i chłonka zostaną przesunięte z obwodu ciała do naczyń głębiej położonych.
Dlaczego tak istotne jest zwiększenie szybkości przepływu krwi i limfy? Głownie dlatego, że zaburzenia na tym tle mogą wywołać różne choroby narządów wewnętrznych. Limfa odpowiedzialna jest bowiem za odprowadzenie płynów z przestrzeni międzykomórkowych i doprowadzenie ich do układu żylnego. Ma również swoją rolę w walce z zapaleniami. Układ limfatyczny jest podobny do układu żylnego, jednak nie ma takiej siły sprawczej, jaką dla układu krążenia jest serce. Jedynie różnica ciśnień pozwala chłonce (limfie) krążyć. Nic więc dziwnego, że czasami krążenie to zostaje zachwiane, co prowadzi do zaburzeń gospodarki wodnej, mineralnej, zapalenia zatok. Ponadto wywołuje obrzęki i zastoje limfatyczne, choroby zakaĽne, kolagenowe i skóry.
Stosowany leczniczo i profilaktycznie drenaż limfatyczny wykorzystuje trzy wyżej wymienione elementy masażu klasycznego: głaskanie, rozcieranie i ugniatanie. Techniki te powinny mieć charakter wypychający, czyli każda z nich – poprzez odpowiednio rozłożoną siłę nacisku – powinna spowodować przepchnięcie limfy we właściwym kierunku (od obwodu w ku ujściom żylnym). Siła z jaką przeprowadzany jest zabieg powinna być umiarkowana, żeby nie doprowadzić do zbytniego rozgrzania tkanek. Drenaż zapobiega niewydolności krążenia obwodowego, zwłaszcza w kończynach dolnych, dlatego pozwala pozbyć się tzw. efektu zimnych stóp. Zalecany jest również kobietom kilka tygodniu po porodzie, gdy organizm jest osłabiony po leżeniu i wysiłku.
Osoby cierpiące na tego typu dolegliwości chętnie korzystają z różnego rodzaju sprzętu, mającego na celu uzyskanie tych samych efektów co masaż manualny. Zaletami takiego masażu jest łatwa dostępność i możliwość korzystania w dowolnym czasie (zakupiony sprzęt można trzymać w domu, biurze, a nawet zabierać na wakacje). Do bardziej statycznych należą fotele masujące (najbardziej polecane marki to: Sanyo, Human Touch, Pro-Wellness), ale skuteczne są również masażery ręczne, maty czy podnóżki. I tak najnowszy model fotela Sanyo (Sanyo 8700) posiada specjalny program masażu powietrznego kończyn dolnych. Stymulacja ud, łydek i stóp może być wykonywana przy dowolnym ułożeniu fotela. Tego typu drenaż limfatyczny jest jednak najbardziej efektywny, gdy podnóżek ustawiony jest równolegle do podłoża i powyżej poziomu serca.
Korzystając z pomocy akcesoriów mechanicznych należy przestrzegać kilku zasad.