Czy magnez jest wskazany dla dzieci?

dziecko4Niemalże każdy z nas narażony jest na występowanie niedoborów magnezu – dotyczy to również dzieci. Czy w takiej sytuacji zalecane jest prowadzenie suplementacji z użyciem preparatów magnezowych?

Magnez, który jest jednym z najbardziej powszechnie występujących pierwiastków w przyrodzie, jest dostarczany do organizmu człowieka głównie przez dietę. W ostatnich latach jednak jego ilość w produktach spożywczych znacznie się zmniejszyła. Jest to głównie konsekwencją nadmiernego stosowania nawozów sztucznych oraz konserwantów. Na niedobory magnezu wpływa też prowadzenie niezdrowego trybu życia – dieta zbyt bogata w tłuszcze, cukry, stres, duża ilość kawy i herbaty.

 

W związku z powyższym również u najmłodszych mogą pojawić się niedobory magnezu. U dzieci objawy takiego stanu rzeczy są nierzadko mylnie intepretowane. Są to między innymi nadmierna pobudliwość psychoruchowa, lęki, a nawet w przypadku zbyt dużych i długich niedoborów – depresja dziecięca. Podobnie jak u osób dorosłych, symptomy to również drgania mięśni, głównie powiek, bolesne skurcze mięśni, nadciśnienie, kołatanie serca, nadmierne zmęczenie i mniejsza odporność na stres.

 

Warto wobec tego zadbać o to, aby dieta dziecka bogata była w magnez. W dużych ilościach występuje on przede wszystkim w takich produktach jak czekolada gorzka i kakao, biała fasola, kasza gryczana, groszek, ciecierzyca, płatki owsiane, orzechy laskowe, szpinak.

 

W sytuacji, gdy pojawiają się objawy niedoboru magnezu, można także stosować suplementację. Zaleca się stosowanie 6 mg magnezu na 0,5 kilograma masy ciała dziecka na dzień. Najlepiej wybrać wówczas łatwo przyswajalne związki magnezu, na przykład mleczan magnezu. Z dodatkiem witaminy B6 można uzyskać jeszcze lepsze jego działanie, ponieważ witamina ta powoduje lepsze wchłanianie magnezu.

 

Można zastosować w celu suplementacji preparat Magvit B6 (Magvit.com.pl), który może być stosowany także u dzieci. U dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia zaleca się stosowanie 1 tabletki 2 razy na dobę. U dzieci poniżej 12. roku życia dawkę należy ustalić z lekarzem. Więcej informacji znaleźć można na stronie: Magvit.com.pl.