Łysienie androgenowe

Nagły i zbyt duży ubytek włosów zawsze powinien zwrócić naszą uwagę: należy zdiagnozować przyczynę i zacząć się leczyć. Obecnie zarówno diagnostyka, jak i dostępność specyfików leczących łysienie są tak dobre, że możliwe jest szybkie i bezbolesne pozbycie się problemów. Aby jednak tego dokonać, należy zacząć coś robić!

Znajdź swój typ łysienia
Wśród najczęstszych przyczyn nagłej utraty znacznej ilości włosów wylicza się niedobory składników odżywczych, które spożywamy w jedzeniu, jak i nieprawidłowa gospodarka hormonalna. Dziś zajmiemy się drugim problemem z tej listy, czyli łysieniem narastającym wraz z pojawiającymi się anomaliami w układzie hormonalnym człowieka. Dotyczy to szczególnie kobiet, u których coraz częściej pojawia się łysienie związane z nadmiarem androgenów, czyli tak zwanych hormonów męskich w organizmie.

Łysienie androgenowe – co to jest?

Łysienie androgenowe objawia się największym ubytkiem włosów z czubka głowy. Czyli włosy znajdujące się w skali tak zwanego skalpu (u nasady włosów) pozostają w swojej kondycji, natomiast znacznie pogarsza się stan owłosienia w środkowych partiach głowy.

Aby wyobrazić sobie ten typ problemu, warto popatrzeć w google lub przypomnieć sobie głowę jednej z posłanek – Krystyny Pawłowicz. Widoczna jasna linia na głowie przy w miarę długich i nadal gęstych włosach wyrastających wokół środka głowy – to właśnie charakterystyczny objaw łysienia androgenowego.

Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się łysienia androgenowego?

Problem pojawia się najczęściej po 50-tym roku życia, jednak może dotknąć również młodsze kobiety. W najgroźniejszych przypadkach może być objawem toczącej się choroby nowotworowej w naszym organizmie. Niekiedy występowanie tej choroby jest uwarunkowane predyspozycjami genetycznymi. Dlatego również obserwacja naszej mamy i babci może nam dać kluczowe informacje dla diagnozy.

Łysienie androgenowe – objawy współtowarzyszące
Gdy zauważymy, że coraz więcej włosów zostaje na szczotce i jeśli uda nam się ustalić, że włosy głównie wypadają ze środka głowy, poobserwujemy przez jakiś czas nasz organizm. Nadmiar androgenów daje o sobie znać również w postaci zmian w nastroju i zachowaniu, daje też dolegliwości dodatkowe, jak zaburzenia miesiączkowania czy pojawienie się trądziku (nawet w starszym wieku).

Jak leczyć łysienie typu androgenowego?

Lekarze twierdzą, że na początku należy zastanowić się nad tym, jakie tabletki antykoncepcyjne pobiera pacjentka. Następnie należy szukać chorób, które być może powodują łysienie tego typu. Poza wspomnianymi nowotworami, może to być też na przykład zespół policystycznych jajników.

Terapia hormonalna i mezoterapia igłowa

Gdy wykluczone zostają choroby, wówczas stosuje się terapię hormonalną, która dąży do obniżenia poziomu androgenów w organizmie kobiety. Dodatkowo, bardzo skuteczne jest stosowanie mezoterapii igłowej na skórę głowy. Podczas zabiegów wstrzykuje się substancje odżywcze, które mają na celu pobudzić lub odbudować mieszki włosowe, które zostały uszkodzone wskutek działania zbyt dużej dawki androgenów. W ampułkach stosowanych przy mezoterapii igłowej – abdesign.wroc.pl/salon-urody/2017/03/20/mezoterapia-skory-glowy-androgenowe-lysienie-glowy/ na łysienie androgenowe jest duża zawartość minoksidilu, który jest substancją zbawienną dla porostu włosów.

Przeszczep włosów
Gdy ubytek włosów jest znaczny, można pokusić się o zabieg przeszczepu większej partii włosów – przeszczepia się wówczas mieszki włosowe, które następnie po przyjęciu się, zostają aktywowane i wyrastają z nich nowe włosy.