Łóżeczko dziecięce – czym się kierować w wyborze

Kto z nas nie lubi spać? Choć wydaje się to oczywiste, to należy pamiętać, że nic lepiej nie regeneruje i relaksuje jak sen. To jedna z podstawowych potrzeb dorosłych jak i tych najmniejszych.

Kto z nas nie lubi spać? Choć wydaje się to oczywiste, to należy pamiętać, że nic lepiej nie regeneruje i relaksuje jak sen. To jedna z podstawowych potrzeb dorosłych jak i tych najmniejszych. To właśnie podczas snu dziecko rozwija się najbardziej. Czy jednak należy się martwić, gdy Maluch nie chce zasnąć i grymasi podczas czynności usypiania? Absolutnie nie! To jak często Maluch śpi i czy przychodzi mu to łatwo zależy od temperamentu dziecka. Według skali Brazeltona dziecko można podzielić na aktywne, spokojnie i umiarkowane. Rodzice, którym usypianie dziecka przychodzi z trudem często się obwiniają i frustrują, że robiąc coś źle.

Jak wygląda sen noworodka?

Brazelton wyróżnia aż sześć stanów: sen głęboki, sen płytki, stan pośredni między snem a czuwaniem, aktywne czuwanie połączone z pełnym rozbudzeniem, aktywne czuwanie połączone z rozdrażnieniem oraz płacz. To czy dziecko śpi, czy czuwa, zależy właśnie od stanu, w którym się znajduje. Gdy dziecko czegoś się boi i nie czuje się bezpiecznie wówczas czuwa i nie odpoczywa. Gdy wszystkie warunki są komfortowe i dziecko jest spokojne, wówczas bez problemu dziecko zasypia snem głębokim.

Jak usypiać dziecko?

Gdy dziecko płacze, grymasi, jest rozdrażnione pierwsze co przychodzi do głowy rodzicom to mocne kołysanie. Taki zabieg dziecko rozbudza i z pewnością nie wycisza. Najważniejsze to stworzyć dziecku spokojne i ciche warunki. W usypianiu pomaga delikatne kołysanie, przytulenie bądź ciche nucenie kołysanki.

Czym się kierować w wyborze łóżeczka dziecięcego?

Na rynku można znaleźć przeróżne modele łóżeczek dziecięcych. Najważniejszym czynnikiem jakim należy się kierować w wyborze łóżeczka dziecięcego to, czy spełnia unijne normy bezpieczeństwa EN12790:2009. Kolejne zależą już tylko od stylu życia rodziców, przestrzeni oraz osobistych gustów. Gdy rodzice lubią podróże, dobrym rozwiązaniem będzie zakup łóżeczka dziecięcego turystycznego, które jest kompaktowe i nie zajmuje dużo miejsca. Rodzice, którzy nie planują podróży winni się skupić nad użytecznością, polecamy łóżeczko dziecięce, które rośnie wraz z dzieckiem, dzięki temu łóżeczko posłuży na lata.

Niezależnie od tego, jakie łóżeczko dla dziecka wybierzemy, pamiętajmy, że najważniejszym jest stworzenie optymalnych i komfortowych warunków dla Malucha.