Leczenie kanałowe przedłuża życie zęba

Dentist, Dental Hygiene, Human Teeth.Często nasze zęby wymagają głębszej interwencji lekarza. Kiedy w komorze i kanałach zalega chorobowo zmieniona miazga, konieczne jest leczenie kanałowe, inaczej leczenie endodontyczne. To metoda czasochłonna, wymagająca kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym, ale za to gwarantująca skuteczne przedłużenie żywotności zęba.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

W zasadzie sam przebieg leczenia kanałowego nie musi być znany pacjentowi, to lekarz jest fachowcem, ale wielu z nas lubi wiedzieć, jakim czynnościom się poddaje. Lekarz otwiera komorę zęba, a następnie usuwa martwą i żywą miazgę. Kolejny krok to opracowanie kanału, czyli dokładne wypłukanie, usunięcie miazgi i toksyn bakteryjnych. Tak poszerzony i oczyszczony kanał gotowy jest do wypełnienia, ale dopiero po dokładnym osuszeniu. Wypełnienia ma na celu zamknięcie światła kanału, bądź czasowo, na okres pomiędzy wizytami, bądź już na stałe. Ciekawostką jest, że choć stomatologia wciąż ewoluuje pod względem używanych materiałów i technik, to leczenie kanałowe wciąż oparte jest na zamykaniu kanałów przy użyciu gutaperki, stosowanej od 100 lat i wciąż najskuteczniejszej w endodoncji. Ostatni krok to już wypełnienie komory zęba.

Efekty i korzyści z leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe, choć wymaga cierpliwości, przynosi wymierne korzyści. Dzięki temu można uratować i przedłużyć żywotność zęba poddanego sporej już infekcji. Gra warta świeczki, szczególnie przy założeniu, że natura dała nam jedynie jeden komplet zębów stałych. W wielu gabinetach można sprawdzić efekty leczenia w postaci cofających się zmian widocznych wcześniej pod zębem. Służy do tego zwyczajne zdjęcie rentgenowskie.

Poza infekcją bakteryjną jest jeszcze kilka wskazań, gdzie leczenie kanałowe jest koniecznością. To m.in. perforacja, czyli przebicie ściany zęba. W takich przypadkach lekarz dodatkowo posiłkuje się mikroskopem, aby precyzyjnie dokonać naprawę kanału. Ważne, aby powierzyć swoje zęby dobremu dentyście, bo zachowanie pedantycznej dokładności, zarówno w kwestii oczyszczenia, jak zamknięcia kanału to konieczność, aby nie doprowadzić do kolejnych zapaleń lub, co gorsza, ekstrakcji zęba.

Leczenie kanałowe wcale nie musi boleć

Na dźwięk słów lekarza, że konieczne jest leczenie kanałowe, niektórym pacjentom robi się słabo. Zupełnie niepotrzebnie. Aby obyło się bez zbędnego bólu, lekarz wykona znieczulenie miejscowe. Bólu podczas nakłuwania też nie należy się obawiać. Jeśli trafimy do gabinetu na dobrym poziomie, przekonamy się, że długie igły, którymi lekarz dojeżdżał nam w głąb szczęki to już przeszłość. Dziś stosuje się króciutkie, cienkie igiełki. Wkłucia są płytkie i prawie nieodczuwalne, a środek znieczulający dociera w wymagane miejsce.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Stomatologia Łódź – Ollident