Łazienka – dla dziecka i dla dorosłych?

Przystosowanie łazienki do potrzeb dziecka stanowi mniejszy problem dla tych rodziców, którzy mieszkają w domu jednorodzinnym i mają odpowiednie zasoby finansowe. W takiej sytuacji rodzice po prostu urządzają osobną łazienkę dziecku, co zwykle robi się na parterze lub na tym poziomie, gdzie znajduje się dziecięcy pokój.

Jak przygotować wspólną łazienkę na obecność dziecka

By taka łazienka spełniała swoje zadanie należy spełnić kilka warunków zarówno technicznych, jak i psychologicznym. Jednak na początku zajmijmy się łazienką w bloku, z której będą korzystali i rodzice, i dzieci. Oczywiście trudno nam będzie dostosować wysokość umywalki do wzrostu dziecka oraz wielkość sedesu. Na pewno, jeśli dziecko jest jeszcze bardzo małe, przy wszystkich czynnościach higienicznych będzie potrzebna asysta rodziców.

Dodatkowo są do nabycia pewne urządzenia techniczne ułatwiające małemu dziecku korzystanie z łazienki wspólnej. Dziecku można ułatwić załatwianie pierwszej potrzeby zarówno na nocniczku, jak i na sedesie. W tym celu należy kupić specjalne miękkie nakładki, nawet z oparciami. Do sedesu i umywalki można dokupić specjalne podesty wykonane najczęściej z kolorowego, miękkiego plastiku pozbawionego ostrych krawędzi. Zarówno podest jak i podkładkę na sedes można kupić już za około 20 złotych.

Wierzch podestu powinien mieć fakturę antypoślizgową. Nie zapominajmy jednocześnie o matach antypoślizgowych, układanych między innymi przed wanną.

Dodatkowym, już tym psychologicznym, elementem dziecięcej łazienki jest uzupełnienie wystroju o kolorowe, przyjazne elementy. Mogą to być bajkowe malowidła na ścianie. Kubeczki z podobnymi motywami i zabawki.

Osobna łazienka dla dziecka

Jest to inwestycja krótkotrwała, ponieważ dziecko nam niepostrzeżenie wyrośnie, ale to nie jest powód by odbierać dziecku wygody, które mu się po prostu należą. W tym wypadku mamy możliwość pewnej miniaturyzacji, czyli zainstalowanie deski sedesowej odpowiedniej wielkości lub zawieszenie umywalki na wymaganej wysokości. Do tego dołożymy odpowiednią wannę i mebelki.

Miski sedesowe mogą być dostosowane również do wieku małych użytkowników. Na przykład dla dzieci w wieku 3 lat nie przewiduje się sedesu wyższego niż 26 cm. Sześciolatkom wygodniej biedzie korzystać z sedesu o wysokości 32 cm. Natomiast jedenastolatkom – 35 cm.

Podobnie w zależności od wieku będzie się kształtować zawieszenie umywalek – od 50 do 85 cm.

W domu oczywiście trudno jest zmieniać tak często urządzenia łazienkowe. Natomiast te gabaryty powinny być ściśle przestrzegane w przedszkolach i szkołach.