Lampy solarne: dowiedz się, jak działają i kiedy warto z nich korzystać

Oświetlenie to niezwykle istotny element aranżacji ogrodu. Lampy pełnią w tej przestrzeni nie tylko funkcje praktyczne, ale także tworzą wyjątkowy nastrój, podkreślają naturalne piękno roślin, wydobywają z mroku malownicze zakątki ogrodu. Zobacz, kiedy warto zdecydować się na lampy solarne i gdzie najlepiej je zamontować.

Jak działają lampy solarne?

Lampy solarne to sprytne urządzenia wykorzystujące naturalne światło słoneczne. Dzięki temu są nie tylko przyjazne środowisku, ale również ekonomiczne. Ładują się za dnia, by oddawać światło nocą. Wyposażone są w ogniwo fotowoltaiczne, nagrzewane światłem słonecznym, a także w akumulatory z niklu i kadmu, magazynujące pozyskaną tym sposobem energię.

Po zmierzchu lampy solarne włączają się, oddając energię zmagazynowaną w ciągu dnia. Lampy solarne podłączone być mogą do urządzenia sterującego, które musimy zaprogramować na konkretne godziny, lub też mogą włączać się automatycznie, dzięki zastosowaniu wbudowanych czujników zmierzchu. Są to urządzenia trwałe, żywotność fotoogniwa wynosi około 20 lat, natomiast diody mogą pracować około 100 tysięcy godzin.

Zastosowanie lamp solarnych w ogrodzie

Oświetlenie w ogrodzie pełnić może funkcję praktyczną lub estetyczną. Lampy solarne sprawdzą się w przypadku obu zastosowań. Za ich pomocą oświetlić można ścieżki czy różnego rodzaju elementy architektury ogrodowej – ławki, huśtawki i inne. Sprawdzą się także zamontowane dookoła tarasu lub innej przestrzeni rekreacyjnej w ogrodzie. Dobrze jest umieścić je również wzdłuż chodnika prowadzącego od furtki do drzwi wejściowych do domu. Jeśli zależy nam na dekoracyjnym oświetleniu ogrodu, możemy zdecydować się na zamontowanie lamp solarnych tak by oświetlały rabatki, oczka wodne, wyjątkowo piękne krzewy czy odległe zakamarki ogrodu. Niezbyt intensywne światło emitowane przez lampy solarne doskonale sprawdzi się w charakterze oświetlenia przestrzeni zielonej, tworząc magiczny, wyjątkowy nastrój.

Montaż i użytkowanie lamp solarnych

Decydując się na ogrodowe lampy solarne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, aby odpowiednio działały, należy zapewnić im dostęp do światła słonecznego. Innymi słowy, musimy je zamontować w miejscach nasłonecznionych – w przeciwnym razie nie zdołają zmagazynować odpowiedniej ilości energii, by świecić przez całą noc. Lampy solarne należy utrzymywać w czystości, tak aby światło słoneczne bez przeszkód docierało do ogniwa fotowoltaicznego. Montując kilka lamp, należy umieścić je w odległości określonej przez producenta. Jeśli będą zbyt blisko siebie, mogą mrugać, ze względu na obecność innego źródła światła. Podobnie może być, gdy umieścimy je zbyt blisko innych lamp, na przykład oświetlenia tarasu czy podświetlania ścian. Chociaż lampy solarne mogą być wykorzystywane przez cały rok, zaleca się chowanie ich w czasie dużych mrozów.

Lampy solarne wykorzystają odnawialne źródło energii, dzięki czemu możemy w sposób ekologiczny i ekonomiczny oświetlić ogród. Warto umieścić je wzdłuż ścieżek i chodników, a także podświetlić za ich pomocą rabaty czy inne elementy ogrodu, tworząc wieczorami niepowtarzalny, relaksujący nastrój.