Kurtka snowboardowa a wychłodzenie organizmu

snowboardBez odpowiedniej odzieży, na stoku nietrudno o wychłodzenie organizmu. Jak więc wybrać kurtkę, w której nie będziesz musiał bać się mrozu na snowboardzie?

Ubranie się w miejską, bawełnianą kurtkę to największy błąd, jaki może popełnić początkujący snowboardzista. Tkanina ta szybko nasiąka wodą ze śniegu i potem, przy nawet słabym wietrze przyczyniając się do szybszego wychłodzenia organizmu. Bawełniane ubranie na stoku to niemal gwarancja przeziębienia, a te może nawet wykluczyć cię z jazdy do końca sezonu. Skoro jednak nie bawełna, to co? Jaka kurtka zapewni skuteczną ochronę przed wyziębieniem? O czym powinieneś pamiętać ubierając się na snowboard?

Jak odczytać parametry techniczne?

Wybierając kurtki snowboardowe zwróć uwagę na ich parametry techniczne. Podczas jazdy będziesz miał nieustanny kontakt ze śniegiem, więc w pierwszej kolejności warto sprawdzić nieprzemakalność danej kurtki. Na metkach określa się ją jako wysokość słupa wody, pod którym tkanina nie przepuści wilgoci do środka.

Według europejskich norm za nieprzemakalny materiał uznaje się taki, który wytrzyma kontakt ze słupem o wysokości 1200 mm, ale na snowboard lepiej wybrać mocniejszą tkaninę. 3000 mm to absolutne minimum, a w pełni komfortowo będziesz czuł się w kurtce o klasie nieprzemakalności rzędu 20 000 mm – zapewni ci ona doskonałą izolację nawet w czasie śnieżycy.

Pamiętaj jednak, że ubranie może się zmoczyć nie tylko od śniegu, ale też potu. A tego podczas wysiłku twoje ciało może wydalić naprawdę sporo. Właśnie dlatego przed kupnem kurtek snowboardowych powinieneś dowiedzieć się wszystkiego o jej oddychalności. Ten parametr producenci określają jako stosunek ilości potu, jaką metr kw. może odprowadzić w ciągu doby.

snowboard3

Co ubrać pod kurtkę?

Nawet najlepsza kurtka nie zapewni ci jednak właściwego komfortu, jeśli źle się pod nią ubierzesz. Jak już wspomnieliśmy, na snowboardzie bawełna zupełnie się nie sprawdza. T-shirt z fajnym nadrukiem zostaw więc w domu, a na deskę ubierz dobry, oddychający podkoszulek. To on będzie odpowiedzialny za odprowadzanie potu i przekazanie go do kolejnej warstwy ubioru. Pod żadnym pozorem nie oszczędzaj na bieliźnie, bo, poza kurtką, to właśnie ona jest najważniejsza.

Zimą pogoda nie zawsze sprzyja riderom. Dlatego w duże mrozy razem z kurtkami snowboardowymi ubierają trzecią, środkową warstwę. W tej roli świetnie sprawdzają się polary. Nawet cienka bluza doskonale chroni przed mrozem, co jest zasługą struktury tego materiału. Pomiędzy jego włóknami zatrzymuje się bowiem powietrze, zapewniając doskonałą izolację termiczną.

Zapraszamy na www.360sklep.pl