Kupujemy wino. Jakie zagadnienia trzeba mieć na względzie?

Stając przed półką w sklepie winiarskim często zastanawiamy się, jakie wino wybrać.

Oferowanych jest mnóstwo różnych trunków, więc może się okazać, że zakupy wcale nie będą takie proste. Co jest w takiej sytuacji najbardziej istotne?

Jaka to okazja?

Tak, okazja ma znaczenie! Jeśli planujemy romantyczny wieczór tylko we dwoje, możemy postawić na wina czerwone, natomiast szukając lekkiego wina do lunchu, musimy się skupić na tym, co zostanie podane w charakterze posiłku. Naturalnie, jeśli chcemy coś uczcić, oczywistym wyborem są wina musujące. 

Cena trunku

Tutaj sprawa jest prosta – wybieramy najlepsze wino w przedziale cenowym, na jaki nas stać. Jeśli chcemy dobrze spożytkować nasze pieniądze, warto wcześniej zapoznać się z opiniami ekspertów na temat konkretnego wina. Mając określony budżet, ale cierpiąc na brak jakichkolwiek pomysłów, można poprosić pracownika sklepu o doradzenie odpowiednich trunków.

Rocznik i kraj pochodzenia

Polskie sklepy winiarskie są na tyle dobrze zaopatrzone, że pod tym względem mamy ogromny wybór. Zarówno rocznik, jak i kraj pochodzenia mają duże znaczenie podczas kupowania wina i wpływają poniekąd na jego smak.

Jakie smaki lubimy?

Naturalnie, priorytetowe znaczenie mają również nasze prywatne preferencje. Należy się zastanowić, jakie wina najbardziej lubimy i najczęściej kupujemy, czy są to wina białe, czy może jednak zazwyczaj sięgamy po wina różowe, wolimy wina słodkie czy jednak jesteśmy fanami wytrawnych alkoholi. Naturalnie, czasami warto wyjść ze swoich utartych schematów i spróbować czegoś nowego.

Czy to ma być prezent?

Wina są częstym pomysłem na prezent, nie tylko dla smakoszy, ale również w sytuacji, kiedy nie znamy dobrze drugiej osoby i chcemy po prostu podarować jej coś klasycznego. Wino w formie prezentu powinno być dopasowane do gustu obdarowywanego. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład wina argentyńskie. Asortyment dostępnych na rynku trunków daje nam na szczęście bardzo duże pole do popisu oraz pozwala skosztować różnych smaków.