Kupno mebla nowego, używanego, a może renowacja?

office-1078869_1280Wszystko z roku na rok się starzeje, również nasze meble. Wtedy zaczynamy się zastanawiać co zrobić – kupić nowy mebel, czy może używany? A może odrestaurować ten stary?

Powodów dla których decydujemy się na odświeżanie starych mebli, lub na zakup tych używanych jest wiele. Warto jednak się zastanowić, co będzie lepsze i tym samym korzystniejsze.

Zakup używanego mebla jest dobrym pomysłem, jednak ma swoje wady. Mebel używany nigdy nie będzie tym modnym meblem z tegorocznej kolekcji. Ktoś, kto go sprzedaje przecież przez jakiś czas tego samego mebla używał. Ci, którzy chcieliby mieć modny mebel – z pewnością nie powinni szukać w meblach używanych. Owszem, do zakupu mebla z drugiej ręki zachęcają nas ceny. Te z pewnością będą dużo niższe, niż zakup nowego mebla w sklepie meblowym. Co za tym stoi? Musimy sobie zdać sprawę z tego, że używany mebel zawsze będzie posiadał mankamenty i wady, które nie do końca są tymi pożądanymi. Zadrapania, zmieniony kolor, czy też nie do końca solidna konstrukcja to efekt użytkowania, co z resztą jest rzeczą naturalną. Jeśli więc chcemy mieć mebel, który posłuży nam przed długi czas – wybór mebla używanego jednak nie będzie dobrym pomysłem.

Może jednak renowacja mebla, zamiast kupno nowego? Jest to jakieś wyjście z sytuacji w przypadku, jeśli mebel w dalszym ciągu nadaje się do użytkowania, a posiada jedynie niewielkie ślady użytkowania, które chcielibyśmy zamaskować. Wiele osób decyduje się na odświeżanie mebla, bo ten stary już zwyczajnie nie pasuje do nowego koloru ścian. Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie odświeżenie we własnym zakresie. Metody ozdabiania i odświeżania mebli są przeróżne, jednak ostatnio bardzo modne stały się tapety samoprzylepne, które umocowane na meblu świetnie się prezentują. Cały proces nie zajmuje dużo czasu, a jedyne czego nam potrzeba to dokładność i precyzja. Zanim wybierzemy interesujący nas wzór i materiał musimy dokładnie odmierzyć mebel, by wszystkie elementy pasowały idealnie. Jeśli meble wymagają większych napraw – wtedy warto poprosić o pomoc fachowca. Warto jednak zastanowić się, czy rzeczywiście będzie to opłacalne i korzystne. Bowiem bardzo często renowacja mebla jest droższa, aniżeli kupno nowego.

Więc może jednak kupno nowego mebla? Nie musimy się wtedy martwić o ślady użytkowania przy meblach nowych, czy też innych mankamentach, których każdy z nas wolałby jednak uniknąć.

Zarówno kupno używanego mebla jak i nowego ma swoje wady i zalety. Do kupna używanego mebla kusi nas zazwyczaj niższa cena, natomiast nowy mebel to nowy mebel – nic mu nie dolega i wygląda dokładnie tak jak sobie to wymarzyliśmy. Nie jest łatwo znaleźć używany mebel, który będzie pasował do reszty wnętrza i będzie tworzył spójność kolorystyczną. Natomiast zupełnie inaczej wygląda kupno mebli zabytkowych – tutaj tylko i wyłącznie są to meble używane. Chyba, że wybierzemy meble stylizowane na zabytkowe, ale wciąż nowe.

 

Reasumując – każdy z nas będzie miał inne oczekiwania i co innego będzie według niego lepsze.