Kraków zimowy, Kraków świąteczny

sukiennice-in-cracowZastanawiasz się czy warto odwiedzić Kraków zimą? Po przeczytaniu niniejszego artykułu nie będziesz mieć żadnych wątpliwości, że stolicę Małopolski warto, a nawet trzeba odwiedzić zimą. Dlaczego? Ani latem, ani jesienią, a nawet wiosną, Kraków nie jest tak piękny jak w zimowej, lekko śnieżnej odsłonie. Czapkę, rękawiczki, ciepłe buty – włóż. Ruszamy na świąteczny podbój Krakowa!

Bożonarodzeniowy Jarmark na rynku

Rok w rok, z końcem listopada na krakowskim rynku stają pierwsze drewniane budki, w których do końca Świąt zakupić można różnorodne ozdoby, smakołyki, a także rękodzieło. Bożonarodzeniowy Jarmark na największym europejskim rynku, doskonale wprowadza mieszkańców i turystów w przedświąteczny nastrój. Na kiermaszu zasmakować można doskonałych lokalnych produktów – wędlin, oscypków (także z grilla), kołaczy, prażonych migdałów czy rozgrzać, zmarznięte nie tylko dłonie, kubkiem aromatycznego, grzanego wina. Jarmark to doskonała okazja, by nabyć świąteczne prezenty, np.: oryginalny wełniany szal, ręcznie malowane ozdoby choinkowe i unikatową biżuterię hand made. Z początkiem okresu adwentowego na rynku staje ogromna, rozświetlona choinka. Cały obszar Starego Miasta rozbłyska tysiącami świątecznych lampek. Atmosfera istnieje bajeczna – nie sposób jej opisać. To trzeba zobaczyć!

Krakowskie szopki

Historia krakowskich szopek bożonarodzeniowych sięga 2 poł. XIX wieku. Szopki krakowskie cechuje oryginalny, unikatowy styl – budowle są kolorowe, strzeliste, architekturą nawiązujące do zabytkowych budynków Krakowa. Są silnie osadzone w regionie. Co roku odbywa się konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową – cieszy się niesłabnącą popularnością. Konkurs organizowany jest nieprzerwanie od 1937 roku. Tradycja tworzenia szopek przekazywana jest z ojca na syna, z pokolenia na pokolenie. Misternie wykonane, miniaturowe dzieła sztuki oglądać można na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym.

Jeśli uwielbiacie świąteczną atmosferę, wybierzcie się koniecznie na jeden z licznie organizowanych w Krakowie koncertów kolęd i pastorałek. To piękna, niestety już coraz rzadziej kultywowana, tradycja.

Wigilia w Krakowie

A gdyby tak spędzić Święta w Krakowie? Bez zakupów i godzin spędzonych w kuchni na przygotowywaniu świątecznych potraw? Brzmi jak marzenie? Jest na wyciągnięcie ręki. Skorzystaj z oferty Pałacu Bonerowskiego i spędź Święta marzeń w samym sercu Krakowa. 5-cio gwiazdkowy hotel Pałac Bonerowski oferuje luksusowe pokoje i apartamenty w historycznym wnętrzu. Przestronne pokoje urządzone są z najwyższą starannością, w eklektycznym stylu. Hotelowa kuchnia serwuje wyśmienite dania kuchni staropolskiej. Hotel mieści się tuż przy rynku. Tylko kilka kroków dzieli Cię od Bazyliki Mariackiej, gdzie po godzinie 24:00 odbywa się jedna z najpiękniejszych Pasterek w kraju.

Hotel Pałac Bonerowski przygotował specjalną ofertę wigilijno-świątecznych spotkań firmowych, a także luksusowego balu sylwestrowego. Sprawdź! www.palacbonerowski.pl

Białe szaleństwo

Po rozsmakowaniu się w potrawach świątecznych i lokalnej, krakowskiej kuchni, przyjdzie czas by spalić nieco kalorii. Jesteś amatorem białego szaleństwa? Nieco ponad godzinkę jazdy dzieli Cię od zimowej stolicy Polski – Zakopanego oraz znakomitych narciarskich kurortów – Białki Tatrzańskiej i Szczawnicy.