Kostki elektryczne – budowa i zastosowanie

kostkaW czasie wykonywania prac elektroinstalacyjnych bardzo często zachodzi konieczność połączenia ze sobą przewodów elektrycznych. Ponieważ nie zawsze istnieje możliwość, aby zlutować przewody ze sobą, zaś skręcanie ich jest naprawdę niewskazane, to z pomocą przychodzą różnego rodzaju złączki elektroinstalacyjne, z których najpopularniejszymi są klasyczne kostki elektryczne ze złączem śrubowym.

Czym są kostki elektryczne?

Kostki elektryczne są najbardziej klasycznym i uniwersalnym produktem do łączenia ze sobą przewodów elektrycznych. Składają się z elementu przewodzącego, zaopatrzonego w dwie śruby mocujące, zaś otoczona jest plastikowym izolatorem. Dostępne na rynku kostki elektryczne oferowane są do łączenia przewodów o powierzchni przekroju w określonych zakresach np. 1 – 2,5 mm2, 1,5 – 4 mm2, a także większych. Wykonane są one z reguły z plastiku, „białymi krukami” są obecnie kostki ceramiczne. Kostki oferowane są w różnych kolorach, jednak najczęściej są białe lub bezbarwne. Gdy zaistnieje taka konieczność, to kostki elektryczne zapewniają też możliwość szybkiego i wygodnego rozłączenia przewodów elektrycznych, co przypadku połączeń lutowanych nie zawsze jest możliwe. Szeroki wybór kostek elektrycznych i innych złączek do przewodów elektrycznych ma w swojej ofercie hurtownia Micros.

Sposób użycia kostek

Używanie kostek jest bardzo proste. Po odcięciu kawałka kostki zawierającego tyle złączek, ile przewodów będzie ze sobą łączone, przygotowuje się przewody. Usuwa się z ich końców około pół centymetra izolacji i wsuwa się je w konektory złączek. Długość usuniętej izolacji jest ważna, ponieważ zbyt krótki odcinek przewodu pozbawiony izolacji nie zapewni solidnego zamocowania w kostce, zaś zbyt długi może zablokować otwór do włożenia przewodu z drugiej strony lub wystawać poza złączkę, narażając użytkowników na porażenie przez prąd. Następnie pozbawione izolacji końce przewodów przykręca się do złączki. Po przykręceniu sprawdza się połączenie, silnie pociągając za przewody. Jeśli średnica otworu montażowego jest wystarczająca, to możliwe jest podłączenie do jednego otworu kostki kilku przewodów elektrycznych.

Gdzie najlepiej sprawdzają się kostki?

Kostki elektryczne najlepiej sprawdzają się tam, gdzie w środowisku nie występują żadne drgania, np. w puszkach ściennych lub połączeniach z nieruchomymi odbiornikami energii np. z lampami sufitowymi czy ściennymi. W przypadku występowania drgań może dochodzić do samoistnego odkręcania się śrubek utrzymujących przewody. Skutkiem tego może być luzowanie się i wypadanie przewodów z kostki. Kostki doskonale sprawdzają się, gdy zachodzi konieczność połączenia drutu z linką np. w lampach. Wadą kostek elektrycznych może być ich rozmiar (gdy łączone jest wiele przewodów) oraz montaż wymagający dodatkowych narzędzi. Zaletą jest ich cena, niższa niż złączek z zaciskiem ruchomym lub sprężynowym.