Kosmetyczka a kosmetolog – różnice

Branża beauty zdobywa coraz większą popularność na rynku pracy. Coraz więcej salonów otwiera się nawet w mniejszych miejscowościach. Dzięki temu usługi kosmetyczne świadczone są na bardzo różnych płaszczyznach oraz przez bardzo wiele różnych specjalistów. Będąc klientem/klientką lub potencjalnym specjalistą, możesz zastanawiać się nad tym, jakie różnice można znaleźć między zawodem kosmetyczki oraz kosmetologa.

Na pierwszy rzut oka, tytuły te mogą wydawać się wręcz synonimami, zdecydowanie jednak tak nie jest. Główną różnicą, która wpływa na wyodrębnienie dwóch tytułów dla osób zajmujących się wykonywaniem usług kosmetycznych, jest ścieżka edukacji. Kosmetolog, to osoba, która ukończyła przynajmniej pierwszy stopień studiów kosmetologicznych. Naturalnie może jednak także dodatkowo podjąć studia drugiego stopnia – magisterskie. Na naukę kosmetologii w szkole wyższej składa się wiele różnych dziedzin, mniej lub bardziej dostępnych w innych szkołach, zajmujących się także dziedziną kosmetyki. Przyszli kosmetolodzy pozyskują wiedzę z dziedziny anatomii, biochemii, chemii kosmetycznej, a także farmakologii oraz dermatologii. Studia pozwalają więc na rozszerzenie wiedzy stricte kosmetycznej, o tą okołomedyczną. Naturalnie nie można jednak zapomnieć o części praktycznej, składającej się zarówno z zajęć uczących wykonywania konkretnych zabiegów, ale także z praktyk zawodowych. Dzięki temu kosmetologów określa się swego rodzaju ogniwem pośrednim między kosmetyczką, a dermatologiem.

W przypadku uzyskania uprawnień kosmetyczki, możliwe jest zarówno ukończenie technikum, jak i odpowiedniego kursu zawodowego. Edukacja może trwać w tym przypadku nieco krócej, a materiał przerabiany w tego typu szkołach może być nieco bardziej okrojony, niż przy szkołach wyższych. Również w tym przypadku jednak nauka nastawiona jest na pracę z klientem, a przyszłe kosmetyczki zdobywają wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. W wielu porównaniach przywoływany jest fakt, iż często właśnie praktyka zawodowa jest atutem wybrania nieuczelnianej ścieżki zawodowej.

Wszystkie te fakty nie są jednak zasadą. Zapewne wśród kosmetyczek znajdzie się niejedna, mająca takie samo lub większe pojęcie teoretyczne na tematy związane z wykonywaną przez nie pracą, a wielu kosmetologów świetnie radzi sobie z zagadnieniami praktycznymi.

Niezależnie od wybranego specjalisty, czy sposobu nauki dziedziny kosmetycznej, najważniejsze jest kładzenie nacisku na zaangażowanie w wykonywaną pracę oraz stałe poszerzanie swojej wiedzy. Warto jest jednak przy tym wiedzieć, że kosmetolog oraz kosmetyczka Radom, to zawody dość pokrewne, jednak różniące się od siebie