Kosiarka – konieczność czy zbytek?

Każdy posiadacz ogrodu lub działki wie, że kosiarka to niezbędne urządzenie. Bez kosiarki nie ma mowy o dobrej pielęgnacji trawnika. Wybór kosiarki to bardzo indywidualna sprawa i trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.

Kosiarka spalinowa czy elektryczna?

Przy wyborze kosiarki należy wziąć pod uwagę wielkość terenu przeznaczonego do koszenia i jego ukształtowanie. Kosiarka elektryczna to lekkie i bardzo mobilne urządzenie. Nadaje się do koszenia małych powierzchni, gdyż jej zasięg ogranicza kabel zasilający. Podczas koszenia trawnika kosiarką elektryczną trzeba uważać, aby nie najechać na kabel i nie uszkodzić go.

Kosiarka spalinowa jest sporo cięższa od elektrycznej, czego powodem jest zbiornik na paliwo. Jest natomiast bardzo wydajna na dużych trawnikach i różnego rodzaju nierównościach terenu, kosi nawet wysoką i mokrą trawę.

Silnik – serce kosiarki

Najważniejszym elementem kosiarki jest oczywiście silnik. Musi być on mocny i niezawodny, aby w pełni spełniał swoje zadanie. Silniki Briggs Stratton to synonim wysokiej jakości i solidności, dlatego coraz więcej producentów kosiarek i traktorków koszących montuje je w swoich urządzeniach. Silniki firmy Briggs Stratton odznaczają się dużą mocą i wytrzymałością.

Również części do silnika Briggs Stratton są dostępne w sprzedaży, więc z łatwością samodzielnie można wymienić niektóre z nich. Do łatwych do samodzielnej wymiany części zaliczamy: filtr powietrza i filtr oleju, gaźnik, uszczelki, cewki zapłonowe, tłumiki i pierścienie.

Noże do kosiarek

Ostrze to najbardziej zużywająca się część kosiarki. Wynika to z faktu, że to właśnie noże wykonują kluczową pracę. To one odpowiedzialne są za równe i dbałe koszenie trawnika. Tępy nóż w kosiarce może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Dlatego trzeba dbać, aby nóż w kosiarce był zawsze ostry. Producenci kosiarek nie określają częstotliwości ostrzenia noży. Wszystko zależy od intensywności używania kosiarki i jakości podłoża, które kosiarka ma kosić.

Ostrzenie noża zaczynamy od odkręcenia go od trzpienia napędzającego, następnie czyścimy z resztek trawy i rdzy. Do ostrzenia najlepiej użyć pilnika lub szlifierki kątowej. Nóż ostrzymy zawsze z jednej strony, a druga krawędź powinna pozostać tępa. Po naostrzeniu noża sprawdzamy jego wyważenie. Do tej czynności można użyć specjalnej wyważarki, ale równie dobrze można to zrobić za pomocą śrubokręta. Kładziemy nóż na śrubokręcie i jeśli utrzymuje się on w pozycji poziomej, znaczy to, że jest dobrze wyważony.

Nie należy ostrzyć noży wygiętych, wyszczerbionych i w dużej mierze skorodowanych. W takiej sytuacji należy zainwestować w nowe ostrza, których koszt nie jest bardzo wysoki. Części zamienne do kosiarek warto kupować w sprawdzonych miejscach, np. tutaj: https://ogrodexmilicz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *